bs
Bülent Şenver - www.bulentsenver.com
bs
bs

Bülent Şenver'in Hayatı

 Hayatım.

BÜLENT ŞENVER

 

 

BÜLENT ŞENVER

 

 

 

 

BÜLENT ŞENVER

 

 

 

 

 

 

 

 

BÜLENT ŞENVER

Darüşşafaka Lisesini bitirdikten sonra Robert Kolej Yüksek Kısmına "Business Administration" bölümüne girmiştir. Okulun adı Boğaziçi Üniversitesi olarak değiştirildikten sonra aynı okulun İdari Bilimler Fakültesi Muhasebe ve Finans Bölümünden mezun olmuştur. Şenver iş hayatına Arthur Andersen and Company Londra ofisinde başlamıştır. Bağımsız denetçi olarak çalıştığı bu şirketin İstanbul ofisi açılınca aynı şirketin İstanbul ofisine tayin olmuştur.

Bülent Şenver, "Bağımsız Denetim", "Yönetim Teknikleri" ve "Bankacılık" konularında Londra, Birmingham, Chicago, Houston, Washington D.C., Paris, Brüksel ve Cenevre'de çeşitli eğitimlerden geçmiştir.

Şenver, çeşitli dönemlerde bağımsız denetçi ve yönetim müşaviri olarak yirmiyi aşkın Türk ve yabancı bankada görev yapmıştır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası için "Bankalar Uzaktan Gözetim Sistemi" kurmak üzere İngiltere, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankalarında araştırmalar yaptı. Yurda döndüğünde T.C. Merkez Bankası için "Bankalar Uzaktan Gözetim Sistemi", "Bankalar Erken Uyarı Sistemi", "Bankalar Tek Düzen Raporlama Pakedi" ve "Bankalar Tek Düzen Hesap Planı" hazırlanmasından sorumlu proje müdürü olarak görev yaptı.

Bülent Şenver, 1985 yılında "Muhasebe Uzmanları Derneği" üyesi oldu ve bir süre bu derneğin "Disiplin Komitesi Üyesi" olarak görev yaptı. Şenver, aynı yıl “Serbest Muhasebeci Mali Müşavir” sertifikasını da aldı. 

Şenver, Arthur Andersen İstanbul ofisindeki görevinden 1985 yılında onbir yıllık kıdemli müdür iken ayrıldı ve Uluslararası Endüstri ve Ticaret Bankası A.Ş.’nin  (Interbank) genel müdür yardımcısı oldu.

Aynı yıl “Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi” Şenver' i yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak kabul etti. Şenver o tarihten beri bu Üniversitede sırasıyla “Bağımsız Dış Denetim”, “Maliyet Muhabesi”, “Bankalarda Aktif ve Pasif Yönetimi” ve “Banka Yönetimi” konulu dersleri vermektedir. Şenver, Yeditepe Üniversitesinde MBA Master Proğramı kapsamında “Elektronik Bankacılık” ve “Bankalarda Aktif/Pasif Yönetimi” dersleri ile Bilgi Üniversitesinde "Bankacılık ve Finansal Yapı" derslerini de vermektedir.

Şenver, Türkiye Bankalar Birliği eğitim programları çerçevesinde 1983 ile 2000 yılları arasında 17 yıl boyunca “Bankalarda Karlılığın Arttırılması”, “Bankalarda Aktif ve Pasif Yönetimi”, “Bankalarda İç Denetim” ve “Banka Bilanço Analizi” konularında İstanbul, Ankara ve İzmir' de çeşitli konferans ve seminerler vermiştir. Ayrıca "Banka Mali Tabloları Nasıl Analiz Edilir" isimli bir de kitap yazmıştır.
.
Bülent Şenver, Haziran 1987 yılında Pamukbank T.A.Ş.' nin Genel Müdürü olmuştur. Şenver 1987 Haziran ile 1993 Temmuz arasında genel müdür olarak yönettiği Pamukbank’ta bireysel bankacılık ile elekronik bankacılık konularında yenilikçi, yaratıcı ve modern bankacılık atılımları ve uygulamaları gerçekleştirmiştir.

Bülent Şenver, resimli kredi kartı uygulaması, varlığa dayalı menkul kıymet ihracı, telefon bankacılığı uygulaması, kredili mevduat, sigortalı mevduat, euro mevduat, konut kredisi gibi bir çok yeni bankacılık ürün ve hizmetini gerçekleştirerek, bankacılıkta bir çok ilke imzasını atmıştır.

Şenver, “Alman Kreiss Bank A.G.", "Türkiye Genel Sigorta A.Ş.", "Baytur İnşaat ve Taahhüt A.Ş.", "Türk Henkel A.Ş.", "Aksan A.Ş.", "Pamuk Factoring A.Ş."  ve "Pamukbank Emekli Sandığı" şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yapmıştır.

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulunda  6 yıl süreyle denetçi olarak da görev yapmiş olan Şenver, Ağustos 1992' de “Serbest Muhasebeci Mali Müşavir” sertifikası almıştır.

Türk Basın Birliği Bülent Şenver'i “1987 Yılının Bankacısı” seçmiş ve kendisine “Hakkı Tarık Uz Yılın Adamı” ünvanını ve plaketini vermiştir.

Aylık ekonomi dergilerinden “Kapital” Bülent Şenver'e 1990 yılında “Yılın Bankacısı” ödülünü vermiştir. Aynı yıl “Cosmopolitan” isimli bir diğer dergide Şenver' i “1990 Yılın Adamı” olarak seçmiş ve ödüllendirmiştir.  “Cosmopolitan”  bu ödülü Şenver' e bankacılık konusunda gösterdiği başarılı çalışmalarından, yaratıcı kişiliğinden ve bankacılık sisteminde öncülük yaparak getirdiği yeni ürün ve hizmetlerden dolayı vermiştir.

“Kapital” dergisinin geleneksel yıllık araştırmaları sonucu 47 seçkin işadamı, bankacı ve yönetici' den oluşan jüri heyeti ikinci kez Şenver'i 1991 yılında “Yılın Bankacısı” olarak seçmiş ve ödüllendirmiştir.

Bülent Şenver, 6 yıl genel müdürlük görevini yaptığı Pamukbank’tan ayrıldıktan sonra 1994 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti' nde Denizbank Ltd. adıyla kendi ortaklığı olan mahalli bir banka kurmuş ve bu bankadaki hisselerini 1998 yılı sonunda satana kadar bankanın Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Azası olarak görev yapmıştır.

Bülent Şenver, 1994-2000 yılları arasında 5 yıl boyunca Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA-AmCham) Genel Başkanı, Amerikan Ticaret Odaları Avrupa Konseyi (ECACC) Yönetim Kurulu Üyesi, İcra Komitesi Üyesi ve aynı dönemde ECACC Hazine Başkanı olarak görev yapmıştır.

Şenver, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) üyeliği sırasında TÜSİAD Bankacılık Komisyonu, TÜSİAD Ekonomik ve Mali İşler Komisyonu, Parlemento İşleri Komisyonu, Dış İşler Komisyonu ve Bankacılık Komisyonu  üyesi olarak da görev yapmıştır. Türkiye Etik Değerler Merkezi Vakfını (TEDMER) kuran Şenver, daha sonra Etik Değerler Merkezi Derneğini (EDMER) de kurmuş ve bu Derneğin Kurucu Genel Başkanlığını yapmaktadır. Şenver, “Herkese Kitap Vakfının” Kurucu Başkanı olarak gençlere kitap okumayı sevdirmek için “Okuyan Türkiye için Herkese Her Yerde Kitap” sloganı ile kitap dostları ile birlikte çeşitli çalışmalar yapmaktadır.  

“Kulağınıza Küpe Olsun”, “Gençlere Mektup”, “Banka Bilanço Analizi” ve başarı hapı “Başardin” isimli kitapları da yazan Bülent Şenver, çeşitli banka, mali kuruluş ve şirkete stratejik yönetim danışmanı olarak hizmet vermektedir.

İngilizce bilen Şenver evli ve iki çocuk babasıdır.

 

 

 

bs

 

  Ana Sayfa  |  Kitaplarim  |  Derslerim  |  Hayatım  |  BŞ'nin Gözüyle  |  Ben Hazırım  
  Bankofinance  |  Arama
  Copyright (c) 2001 Bülent Şenver