YÖNETİCİLİK
BÜLENT ŞENVER: Tecrübe Konuşuyor

İş dünyasında uzun yıllar yöneticilik yapan Bülent Şenver, kendi deneyimlerini genç yöneticilerle paylaşmak düşüncesiyle yola çıktı. Türkiye´nin tanınmış işadamları ve yöneticilerinin görüş ve tavsiyelerini topladı. Ve `Kulağınıza Küpe Olsun' ortaya çıktı.

Füsun Saka
http://www.tempodergisi.com/index.php?id=9#

Ülkemizde yöneticilik konusunda yazılmış kitap sayısı yok denecek kadar az. Bu düşünceden yola çıkan Bülent Şenver, tecrübelerini yöneticilerle paylaşmak için `Kulağınıza Küpe Olsun' adlı bir kitap hazırladı. İş dünyasında uzun yıllar yöneticilik yapan Şenver, bu kitapta, tanıdığı 152 işadamı ve yöneticinin öğütlerini, beğendikleri güzel sözleri, anılarını ve fıkralarını da topladı.

Hazırlanması 3.5 yıl süren kitabın öyküsünü ve işlevini Bülent Şenver ile konuştuk.

Ne zaman başladınız kitap çalışmasına?
1998´in ağustos ayında başladım ve böyle bir çalışmayla genç yöneticilerle deneyimlerimi paylaşmayı düşündüm. Bu düşüncemi birtakım işadamlarıyla paylaşınca, onlar da katkıda bulunmak istedi. Türkiye´de yönetim konusunda yazılmış kitap sayısı yok denecek kadar az. Halbuki yurtdışında yönetim kitapları istediğinizde hangisini alacağınızı şaşırırsınız. Türkiye´de yabancı dilden çeviri kitapları almaya çalışıyoruz. Ama her ülkede durum değişik oluyor aslında. Ben de bu amaçla yola çıktım. Birkaç işadamımız yazmaya ilgi duydukları için birtakım kitaplar yazdı. Ben de onlardan öneri istedim. Sorularımı istediler ve ben de göndermeye kalkışınca düzgün ve geniş kapsamlı sorular olsun istedim. Soru formu hazırlayıp gönderdim. Hayatta hoşunuza giden güzel sözler varsa bunları da yazın dedim. Bir anılarını bizimle paylaşmalarını istedim. Bu soru formlarını birçok işadamına gönderdim ama cevapları almam uzun sürdü. Tam 3.5 yılda cevaplar tamamlandı.

Ne tür isimlere gönderdiniz?
Üst düzey yöneticilere, bürokratlara, sporculara... Toplam 665 kişi seçtim, 542´sine ulaştım, bunlardan 152´si cevap verdi. Bunun uzun sürmesinin nedeni onların cevapları uzun sürede hazırlamaları oldu. Beni görür görmez `masamda' diyorlardı.

Neden bizim işadamlarımız cevap vermekte yavaş davranıyorlar sizce?
Aslında bir bölümü çok iyi niyetli. Yayımlanacak düşüncelerinin doğru dürüst olmasını istiyorlar doğal olarak. Mesela Üzeyir Garih hemen gönderdi. Hemen gönderenlerde şunu hissediyorum. Onlar bu konuda hazırlıklı insanlar. Daha önceden bu konuda birikimleri var. Bazıları ne yazacağını bilemiyor. Yazdığını beğenmeyebiliyor. Kendi içlerine sinmeyince olmuyor çünkü. Bazıları zaten bu nedenle onları affetmemi istedi. Bu kitap bir roman gibi oturup okunacak bir kitap değil. Bir başvuru kitabı olarak ele alınabilir. Bu işadamları neye önem veriyor, neyi nasıl ele alıyor, bunları çok iyi görüyorsunuz. Ben buna bakınca ilk okuduğum cümleden daha farklı anlamlar çıkarıyorum şu anda. Hayat devam ediyor çünkü ve deneyimlerimiz artıyor. Çağrıştırdıkları sürekli değişiyor.

Sizce Türkiye´deki en iyi yöneticiler kimler?
(Bülent Şenver bu soruya cevap vermenin diğer yöneticilere haksızlık olacağını düşünüyor.) Ancak kitabın tanıtımı için yazdığı yazının önsözünden de ilk elde akla gelen isimler var. Örneğin; Sakıp Sabancı, Vehbi Koç, Bülent Eczacıbaşı, Feyyaz Berker, İshak Alaton, Nezih Demirkent, Üzeyir Garih, Süleyman Demirel, Turgut Özal, Rauf Denktaş, Fatih Terim... Fakat bu isimler diğerlerinin kötü olduğu anlamına asla gelmiyor. Çünkü hepsi yöneticilik vasfına uygun insanlar.

Kitaptaki kadın sayısı ne kadar?
Bu 152 yöneticinin arasında 6 kadın bulunuyor. Diğer kadınlar cevaplamadı. Cevaplayanlar, Suna Kıraç, Ayla Toprak, Ayfer Toprak, Güler Sabancı, Meral Sürmeli, Sevgi Gönül, Zeynep Bodur.

Hayatta olmayan bazı liderlerde var kitapta
Evet, şu anda hayatta olmayan bazı liderlerin yönetim hayatında ne kadar etkin olduklarını düşündüğüm için onlara yer verdim. Mustafa Kemal Atatürk, Turgut Özal, Vehbi Koç gibi. Bankacı olduğum için Kazım Taşkent´in kitaplarından da yararlandım. Maalesef kitap yayınlamadan bazı arkadaşları da kaybettik. Nezih Demirkent, Üzeyir Garih gibi.

Türkiye'deki iyiyönetici ve liderler hakkında neler söyleyebilirsiniz.
Biz iyi lider ve yönetici az yetiştiriyoruz. Üniversitelerin görevi iyi yönetici yetiştirmek. Türk halkının her konuda iyi liderlere ihtiyacı var. Ama bizim eksiğimiz bu.

Kitaptabir zamanlar yöneticilik yapmış ama şimdi cezaevinde bulunan isimler de var değil mi?
Evet, Cavit Çağlar, Nail Keçili, Şükrü Karahasanoğlu var. Onları koyup koymamakta tereddüt ettim ama onlar da bir zamanlar yöneticilik yaptılar ve onların da deneyimleri vardı. Neden koymamayım ki? Bir şekilde insanlar kendileri okuyup değerlendirecekler. Ayrıca isimleri alfabetik olarak yazdım.

Kitapta başarılı yöneticinin vasfı olarak neler çıkıyor?
Hep çalışmak olduğu düşünülür ama kitapta ortaya çıkan gerçek, insanları sevmek. İnsanları severek başlamak gerekiyor, sonra yapılan işte dürüst olmak ve çalışkanlık ondan sonra geliyor. Takım oyunu önemli, yenilikleri takip edebilmek, sabırlı olmak, mütevazı olmak, kararlı, ne yapacağını bilen biri olmak, yaptığı işi sevmek, danışmasını bilmek, tutumlu olmak, hobileri olmak, risk almasını bilmek, zamanı iyi kullanmak, cesur olmak, bilgili, tecrübeli olmak, adaletli olmak, prensipli olmak, neşeli olmak, hoşgörülü olmak önemli.

Yöneticilere başarı formülü
Altın Öğütler
 • İnsanları sevin
 • İşinizi sevin
 • Takım oyunu oynayın
 • Çalışkan olun
 • Zamanı iyi kullanın
 • Risk almasını bilin
 • Yenilikleri izleyin
 • Dürüst ve adil olun
 • İlkeli ve kararlı olun
 • Sabretmesini bilin
 • Mütevazı olun
 • Dayanışmayı bilin
  BU SAYIDA
  SAYI 730 : ANASAYFA
  CİNEMA PARADİSO : SİNEMA:Kandahar
  CİNSELLİK : Bir Yastıkta Kocanmaz
  DAMAK TADI : CIRCUS: Junior Laila Nişantası'nda
  DEPREM : Yıldızlar Deprem Alarmı Veriyor
  EK : Türkiye 2020
  EKONOMİ : Eşekarılarıyla Gelen Bereket
  FUTBOL : MİLUTİNOVİÇ : Futboluyla Güldüren Adam
  KARİKATÜR : SEMİH BALCIOĞLU: Siyasi Karikatür Yumruk Atmalı
  MODA : Modacıya Moda Sattık
  MÜZİK : GEORGE HARRISON : Sakin Yaşadı, Sakin Öldü
  OYUNCAK : Dikkat ROBOKÖP var
  POLİTİKA : NUR GER: Vizyonu Açık Yeni İsimlere İhtiyaç Var
  PSİKOLOJİ : Bane ne Bana ne Büyümiycem İşte!
  SAĞLIK : Sessiz ve Sağlıklı Uyku İçin Dilini Bağlat
  SAVAŞ : Bekle Saddam, Şubatta Geliyoruz..
  SPOT ALTINDA : MİNE ÇAYIROĞLU: Türkiye'nin Betty Midler'ı Olmak İstiyorum
  SÖYLEŞİ : Haluk Bilginer:Kriz Yüzünden Hayatımı Tatil Edemem
  SÖYLEŞİ : Aşkın Tedavisi Yok
  TEKNOLOJİ : GPRS:Sürekli ve Kesintisiz İletişim
  TELEVİZYON : Şehirlerarası EDİ Seferi
  TREND : Düşünme, Gülme, Genç Kal!
  YÖNETİCİLİK : BÜLENT ŞENVER: Tecrübe Konuşuyor

 • galeri

  Tempo'nun güzelleri bu sayfalarda

  Selin Tokyay
  Mine Çayıroğlu
  Öykü Sertel
  Nurgül Yeşilçay
  Lale Mansur
  Katerina Moutsatsos
  Yerli Lara Croft
  ANASAYFAANASAYFA!!! YAKINDA !!!Bize istediginiz her konuda yazabilirsiniz...!!! YAKINDA !!!Abone olun TEMPO'nuz kapiniza gelsin