bs
Bülent Şenver - www.bulentsenver.com
bs
beads
space space


Menu:
 AnaSayfa
 Başlıklar
 Arama
 İstatistikler

Bülent Şenver'in Gözüyle:
 Bankacı Gözüyle

 1Dakika Etik
Yorumunuz
Adınız:
Eposta Adresiniz:
Güvenlik Kodu: CAPTCHA

Yorumunuz:

Emre Berkin Siz Olsaydınız Ne Yapardınız? : Yorumlar
 
Emre Berkin Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?
1DAKIKA ETIK
Tarih: 28.1.2005 23:59 - Yazan: bulentsenver


Emre Berkin, Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?
Bir Dakika Etik
Bülent Şenver


Emre Berkin Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?

Microsoft Türkiye’yi büyütüp hedeflerine ulaştırdığı, başarılı çalışmalarını sadece Türkiye ile sınırlı tutmayıp Microsoft’un bölgedeki diğer ülkelerinin de yönetim sorumluluğunu alıp başarıyla sürdürdüğü ve Türk profesyonel yöneticiliğini uluslararası bir dev şirkete kabul ettirdiği için, Sayın Emre Berkin, profesyonel yöneticilik dalında ‘Türklider’ seçilmiştir.


SKY Türk televizyonunda yaptığım Türklider programıma konuk olan Microsoft Orta Doğu Afrika Bölgesi Başkanı ve Avrupa Orta Doğu Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Emre Berkin’e meslek etiği ile ilgili sorduğum vakayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

TÜRKLİDER EMRE BERKİN Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?

Tacettin Bey bilişim sektöründe faaliyette bulunan büyük bir uluslararası şirketin Orta Doğuda bulunan bir ülkesindeki Genel Müdürüdür. Ülkede gençlerin bilgisayar eğitimi almalarını sağlamak için çok büyük bir yazılım ve donanım ihalesi açılmıştır.

Eğitim Bakanlığı’nın açtığı ihaleye 3 büyük uluslararası şirket, 4 tane de yerli şirket katılmaktadır. Bu ihaleyi kazanmak Tacettin bey için çok önemlidir. İhaleyi kazandığı takdirde satış hedeflerini tutturacak ve büyük bir ihtimalle terfi edip şirketin Amerika’daki genel merkezine büyük bir maaş ve şirketin hisse senedini alarak gidebilecektir. Ancak rakipleri fiyat kırmakta ve Bakanlıktaki şahsi tanıdık ilişkilerini kullanıp ihaleyi kendi lehlerine çevirmek için her yolu denemektedir.

Bir gün şirketin Pazarlama Müdürü Pınar Hanım, Tacettin Beyden randevu ister. ‘Sizinle çok önemli bir konu konuşmak istiyorum’ der. Mesai bitiminde, tüm personel ofisten ayrıldıktan sonra Tacettin Bey Pınar Hanımı odasına çağırır. ‘Bana söyliyeceğiniz önemli şey nedir?’ diye sorar.

Pınar Hanım ‘Tacettin Bey, ihaleyi bizim almamız çok zor. Ancak Bakanlıktan bana gizli bir bilgi geldi. Eğer Meclisteki 500 milletvekilinin her birine, şahıslarına ait olacak şekilde, 500 adet ücretsiz Note Book Bilgisayar verebilirsek bu ihaleyi bize verecekler’ der. ‘Rakibimiz vermeyi kabul etmiş. Ama biz de verebilirsek Bakanlık bizi seçecek’ diye ilave eder. Tacettin Bey şaşırır kalır.

Tacettin Bey, Pınar Hanımdan zaman ister. ‘Ben bu konuyu etraflı bir düşüneyim. Size yanıtımı sonra veririm’ der. Toplantı biter. Tacettin Bey, yalnız kalır. Düşünmeye başlar. Ne yapsam? Acaba ne yapsam?

Türklider Emre Berkin, siz Genel Müdür Tacettin Beyin yerinde olsaydınız, bu durumda ne yapardınız?

Türklider Emre Berkin’in cevabı

Emre Berkin Biraz düşündükten sonra şöyle cevap verdi:

“Böyle bir durumda milletvekillerinin şahıslarına PC vermek doğru olmazdı. İhaleyi yapan bakanlık. O nedenle ihale fiyatı içinde PC’leri bakanlığa vermek mümkün olur mu diye araştırırdım. Tacettin Beyin yerinde ben olşsaydım milletvekillerinin şahıslarına bu ihaleyi almak için bedava PC verilmesini kabul etmezdim. Bu etik olmazdı. Ayrıca, böyle bir teklifi bana düşüneyim ve karar vereyim diye getiren pazarlama müdürümüz Pınar Hanım hakkındaki görüşlerim de değişirdi. Hatta onunla birlikte çalışmaya devam edip etmemem gerektiğini dahi düşüğnmeye başlardım”

Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?

Emre Berkin’in cevabını okudunuz. Peki Tacettin Beyin yerinde siz olsaydınız, bu durumda siz ne yapardınız?( - Yorumlara Dön - Yazara Eposta Gönder - )


 
space
Ana Sayfa  |  Kitaplarim  |  Derslerim  |  Hayatım  |  BŞ'nin Gözüyle  |  Ben Hazırım  
  Bankofinance  |  Arama  | Site Kullanım Kuralları
  Copyright (c) 2001 Bülent Şenver