bs
Bülent Şenver - www.bulentsenver.com
bs
beads
space space


Menu:
 AnaSayfa
 Başlıklar
 Arama
 İstatistikler

Bülent Şenver'in Gözüyle:
 Bankacı Gözüyle

 1Dakika Etik
Yorumunuz
Adınız:
Eposta Adresiniz:
Güvenlik Kodu: CAPTCHA

Yorumunuz:

Nasuh Mahruki Siz Olsaydınız Ne Yapardınız? : Yorumlar
 
Nasuh Mahruki Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?
1DAKIKA ETIK
Tarih: 2.3.2005 23:58 - Yazan: bulentsenver


Nasuh Mahruki Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?
Bir Dakika Etik
Bülent Şenver


Nasuh Mahruki, Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?

Türkiye’de AKUT adıyla, arama ve kurtarma konusunda başlattığı sivil toplum hareketi ile topluma yardım konusunda gösterdiği duyarlılık ve ülkemizde yaşanan birçok depremden sonra arama ve kurtarma çalışmaları için yapmış olduğu organizasyonlar ve sarfettiği çabalar nedeniyle, Nasuh Mahruki, sivil toplum kuruluşu önderliği konusunda, ‘Türklider’ seçilmiştir.


Türklider Nasuh Mahruki ile SKY Türk televizyonunda yaptığım programımda kendisine sorduğum meslek etik vakasını sizlerle paylaşmak istiyorum.

İşte Nasuh Mahruki’ye programda okuduğum etik vakası ve bana verdiği cevap:


TÜRKLİDER NASUH MAHRUKİ Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?

Faruk Bey, bir Arama Kurtarma Ekibinin ekip lideridir. Faruk Bey görevini iyi yapan ve yaptığı işi seven bir kişidir. Ekibi de Faruk Beye her zaman güvenir.

Bir gün büyük bir deprep olur. Birçok ev yerle bir olmuştur. Faruk Bey ve ekibi yıkıntıların çok olduğu bir bölgede görev alır. Hemen arama çalışmalarına başlarlar. Faruk Bey çok heyecanlı ve telaşlıdır. Çünkü çalışdıkları sokakta kardeşi oturmaktadır ve onun da evi çökmüştür!

O bölgede Faruk Beyin ekibinden başka çalışmak için gönderilmiş hiç bir ekip yoktur. Faruk Bey kardeşinin çökmüş evine ulaşır. Göçük altından kardeşinin sesini duyar. Tam ekibine bağırıp onları kurtarma çalışmalarına başlamak için yanına çağıracakken ekipteki arama yapan bir ekip elemanının yüksek sesle bağırdığını duyar:

‘Burada çökmüş bir ilkokul buldum. Enkaz altından birçok çocuğun bağırma ve ağlama sesleri geliyor. Çabuk buraya gelin kurtarmaya başlayalım’

Türklider Nasuh Mahruki, Faruk Beyin yerinde siz olsaydınız, bu durumda ne yapardınız?


Türklider Nasuh Mahruki’nin Cevabı:

‘Bizim arama kurtarma prensiplerimize göre, nerede kurtarma ihtimali daha çoksa ve nerede daha fazla sayıda can kurtarılabilecekse oraya öncelik vermemiz gerekir. Tabidir ki insana yakın olan bir aile ferdi o insan için çok önemlidir. Ailenizden bir tek kişiyi bile onlarca başka insana tercih etmezsiniz. Ancak bir arama kurtarma elemanı olarak duygusal davranmak yerine, akılcı davranmak ve prensiplere ve kurallara uygun davranmak zorundasınızdır.

İçimden geçen cevap şöyledir. Ekibimi yıkılmış okuldaki çocukları kurtarmaya gönderirdim. Mümkün olursa da ekibimden sadece bir kişiyi yanıma alıp ben de kardeşimi kurtarmak için uğraşırdım’

İşte Türklider Nasuh Mahruki’nin cevabını okudunuz.

Peki Faruk Beyin yerinde siz olsaydınız, bu durumda siz ne yapardınız?( - Yorumlara Dön - Yazara Eposta Gönder - )


 
space
Ana Sayfa  |  Kitaplarim  |  Derslerim  |  Hayatım  |  BŞ'nin Gözüyle  |  Ben Hazırım  
  Bankofinance  |  Arama  | Site Kullanım Kuralları
  Copyright (c) 2001 Bülent Şenver