bs
Bülent Şenver - www.bulentsenver.com
bs
beads
space space


Menu:
 AnaSayfa
 Başlıklar
 Arama
 İstatistikler

Bülent Şenver'in Gözüyle:
 Bankacı Gözüyle

 1Dakika Etik
Yorumunuz
Adınız:
Eposta Adresiniz:
Güvenlik Kodu: CAPTCHA

Yorumunuz:

Türk Bankalarına Yabancı Ortak : Yorumlar
 
Türk Bankalarına Yabancı Ortak
BANKACı GÖZÜYLE
Tarih: 20.10.2006 21:37 - Yazan: bulentsenver
Türk Bankalarına Yabancı Ortak
Bankacı Gözüyle
Bülent Şenver


Türk Bankalarına Yabancı Ortak

Türk bankaları birer birer yabancı ortaklara satılıyor. Akbank’in %20 tarihinde yeni bir çağ açılmış oluyor.

Bu yeni Çağın adı “Yabancı Sermaye Egemenliği”.

Demirbank’ın HSBC tarafından satın alınması ile açılan bu kapıdan en son Citibank girip Akbank’ın %20 hissesini alması sonucunda Türk bankacılık tarihinde bir dönem bitmiş, yeni bir dönem başlamış oluyor. Türk bankacılık sistemi milli bankacılık dönemini kapatıp yabancı sermayeli bankacılık dönemini açmış oluyor.

Akbank, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası YKB, Finansbank, Fortisbank [eski Dışbank], HSBC [eski Demirbank] Denizbank, Türkiye Ekonomi Bankası TEB, Tekfenbank, MNG Bank, gibi bankalarımızın içine yabancı ortak girdi.

Yakın bir gelecekte, Halkbank, Oyakbank, Sekerbank, gibi bankalarımız da hisselerinin bir bölümünü yabancı ortaklıklara satabilir.

Türk bankacılığının yeni çağında sektörün istikametini yabancı bankalar ve yabancı sermaye belirleyeceğe benziyor. Bizler ise milli güç olarak iyi yetişmiş yöneticilerimiz ve personelimiz ile yenilikçi, yaratıcı, çalışkan vizyonunumzla Türk bankacılık sistemine beyin gücü olarak katkıda bulunmaya devam edeceğiz.

Stratejik “Aktif-Pasif Yönetimi” ve “Risk Yönetimi” kararlarında ise yabancı sermaye en az bizim kadar hatta bazı durumlarda bizlerden daha etkili olacağı anlaşılıyor.

Eski dönemde sistemin kaptanı bizdik. Gemimizin hem rotasını belirler hem de dümeni tutup hedeflediğimiz limana gemimizi biz götürürdük. Yeni Çağda dümeni tutan kaptan yine biz olacağız. Bir farkla, rotamızı yabancı sermaye belirleyecek, bize de bu rotaya uymak düşecek.

Haydi hayırlısı...

İş Bankası’nın 41. katında, Genel Müdür Ersin Özince bey Boğaziçi Üniversitesi’nden öğrencilerime konuşma yaparken, ben de oturduğum sandelyede yukarıdakileri düşündüm.

Öğrencilerimi İş Bankası’na “Banka Ziyaretine” götürmüştüm. Genel Müdür Ersin Özince gençlerimize moral vermeye çalıştı. İş Bankası’nın yabancı ortak almaya ihtiyacı olmadığını söyledi. Bankanın iştirakleri ile birlikte Türkiye’nin büyük bir gücü olduğunu onlara anlattı. Grup Müdürü Mehtap Bingöl bankacılığın geleceğini, Genel Müdür Yardımcıları Hülya Altay biresel bankacılığı, Adnan Bali kurumsal bankacılığı ve Tülin Aykın da bankacılıktaki insan kaynaklarını gençlerimize anlattılar.

Bu büyük güç de bir gün gelip yabancı sermaye egemenliğine teslim olur mu diye düşünmeden edemedim. Sunumlardan sonra gençlerimizle fotoğraf çektirdik. İş Bankası’nın 41. inci katından güzel İstanbul’umuzun muhteşem manzarasını seyrettik. Ersin Özince beyle sohbet yaptık.

Öğrencilerimden biri yanıma gelip sordu:

“Hocam yabancı sermaye kötü birşey mi?”

Nasıl cevap versem diye bir iki saniye düşündükten sonra, elimi sırtına koyup şöyle dedim:

“Sermayenin yabancısı da yerlisi de farketmez. Doğru, akılcı ve iyi kullanıldığında faydalıdır. Yanlış, kontrolsüz ve kötü niyetli kullanıldığında ise felakettir. Parayı veren düdüğü çalar, sözünü sakın unutma. Bankalarımıza gelen yabancı sermayeyi ülke menfaatlerimiz doğrultusunda çalıştırmayı başarmak bize düşüyor. Yani siz gençlere düşüyor. Başarabilirsek Türkiye ihya olur. Başaramazsak! Bunu düşünmek bile istemiyorum....”

41. kat asansörüne bindiğimizde ben ve öğrencilerim İş Bankası ile gurur duyduğumuzu hissettik. Yerlisi yabancısı fark etmez desek de İş Bankası’nın bize hissettirdiği bu gururu her zaman içimizde duymak istediğimizi anladık....


( - Yorumlara Dön - Yazara Eposta Gönder - )


 
space
Ana Sayfa  |  Kitaplarim  |  Derslerim  |  Hayatım  |  BŞ'nin Gözüyle  |  Ben Hazırım  
  Bankofinance  |  Arama  | Site Kullanım Kuralları
  Copyright (c) 2001 Bülent Şenver