bs
Bülent Şenver - www.bulentsenver.com
bs
beads
space space


Menu:
 AnaSayfa
 Başlıklar
 Arama
 İstatistikler

Bülent Şenver'in Gözüyle:
 Bankacı Gözüyle

 1Dakika Etik
Yorumunuz
Adınız:
Eposta Adresiniz:
Güvenlik Kodu: CAPTCHA

Yorumunuz:

OKTAY EKŞİ Siz Olsaydınız Ne Yapardınız? : Yorumlar
 
OKTAY EKŞİ Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?
1DAKIKA ETIK
Tarih: 8.4.2007 10:05 - Yazan: bulentsenver
OKTAY EKŞİ Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?
Bir Dakika Etik
Bülent Şenver


Hürriyet Gazetesi baş yazarı Sayın Oktay Ekşi beye sorduğum etik vakayı ve onun verdiği cevabı sizlerle paylaşamak istedim.
.
.
.

Etik Vaka
OKTAY EKŞİ Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?


Bilal bey büyük bir holding içindeki amiral şirketin genç genel müdürüdür. Patronu kendisini çok beğendiği için genç yaşta ona bu büyük şiretinin genel müdürlük görevini vermiştir.

Holding bünyesindeki ikinci büyük şirketin genel müdürü Burak bey Bilal beyin bu göreve getirilmesini hazmedemez. Onun gözü eskiden beri bu görevdedir. Kendi istediği yere Bilal beyin atanması onu kızdırır.

Patronu ile yaptığı her toplantıda Bilal beyin icraatlarını tenkit eder. Patronun gözünden düşmesi için her fırsatta Bilal beyin alehinde dedikonu yapılmasını teşvik eder.

Ne yaptıysa başarılı olamaz. Bilal bey yaptığı yaratıcılıklar ile yeni buluşları ve çalışkanlığı ile başarılı sonuçlar elde eder. İki şirket arasındaki performans farklılığı kamuoyu tarafından takdirle izlenir.

Burak bey, bu işe iyice içerler. Bilal beyin başarısını kıskanır. Onu yok etmek için başka yöntemler düşünür. Basını kullanarak Bilal beye zarar verebileceğini ve onu yıpratabileceğine inanır.

Burak beyin basından tanıdığı iki köşe yazarı vardır. Şirketimizin yeni hedeflerini anlatmak için bir strateji toplantıdsı yapacağız diyerek onları davet eder. İki köşe yazarını Bayramda, tüm masraflarını karşılıyarak Uludağ’a toplantıya götürür. Bayram boyunca Holding içinde Bilal beyin yaptığı yanlış uygulamaları onlara anlatır. Bazı doğruların yanına bir çok da şahsi ve gerçek olmayan yanlış bilgileri de ilave ederek anlatır. Köşe yazarlarının beyinlerini iyice yıkar.

Bayram dönüşü hafta başı Burak bey her iki köşe yazarını da arıyarak şöyle der:

“Bayramda size anlattıklarımdan arzu ettiğiniz bilgileri kullanabilirsiniz. Yazabilirsiniz. Başka sorularınız olursa da beni çekinmeden arayabilirsiniz”

İki köşe yazarı aldıkları bu değerli bilgileri kullanıp önemli ve ses getirecek iki ayrı yazı hazırlar. Yazıda Burak beyin anlattıkları ile Bilal beyi kötüleyen bir tablo çizerler. Yazıyı baskıya vermeden önce odalarının duvarında asılı olan çerçevelenmiş “Basın İş Ahlakı İlkeleri” gözlerine çarpar.

Bir an düşünürler. Yazıyı baskıya versek mi? Yoksa bu doru olmaz mı?

Sayın Oktay Ekşi, bu köşe yazarlarının yerinde siz olsaydınız bu durumda siz ne yapardınız?

OKTAY EKŞİ Cevabı

Bu iki köşe yazarının yaptığı meslek etik ilkelerine tamamen aykırıdır. Bilal bey bu olayı Basın Onur Kuruluna şikayet emiş olsaydı her iki gazeteci de kınama cezası alırdı.
Bir kere tek taraflı haber yapmamaları gerekirdi. Haberi yazmadan önce muhakkak Bilal bey ile konuşup ona savunma hakkı tanımalıydılar. Sadece Burak beyden duyuduklarını yazarak Bilal beye zarar verecek, onun itibarını zedeleyecek bir haberi tek taraflı bilgi ile yapmamaları gerekir. Yazılarına konu olan her iki tarafın da görüşlerine yazılarında yer vermeleri doğru olurdu. Ayrıca kendilerine söylenenlerin doğruluğunu da araştırmaları, konrtol etmeleri gerekir. Gazeteciler yazılarını bu hali ile yayınlarlarsa meslek etiğine aykırı davranmış olurlar.
Tabi yönetici Burak bey için de iki sözüm var. Böyle kendi başarısını başkalarına zarar vererek ve hatta onlar hakkında asılsız dedikodular yayarak yapmaya çalışmak büyük bir yanlış. Burak bey çok kötü davranmış. Burak bey iyi yönetici değilmiş. İyi bir insan, iyi bir yönetici, Burak bey gibi davranmaz…

Sayın Oktay Ekşi’nin cevabını okudunuz. Bu durumda siz olsaydınız, siz ne yapardınız?

.
.
( - Yorumlara Dön - Yazara Eposta Gönder - )


 
space
Ana Sayfa  |  Kitaplarim  |  Derslerim  |  Hayatım  |  BŞ'nin Gözüyle  |  Ben Hazırım  
  Bankofinance  |  Arama  | Site Kullanım Kuralları
  Copyright (c) 2001 Bülent Şenver