bs
Bülent Şenver - www.bulentsenver.com
bs
beads
space space


Menu:
 AnaSayfa
 Başlıklar
 Arama
 İstatistikler

Bülent Şenver'in Gözüyle:
 Bankacı Gözüyle

 1Dakika Etik
Yorumunuz
Adınız:
Eposta Adresiniz:
Güvenlik Kodu: CAPTCHA

Yorumunuz:

Robert Kolej Etik Kulübü Kuruldu : Yorumlar
 
Robert Kolej Etik Kulübü Kuruldu
1DAKIKA ETIK
Tarih: 31.1.2004 15:51 - Yazan: bulentsenver

Robert Kolej Etik Kulübü Kuruldu
1Dakika Etik
Bülent Şenver


Robert Kolej Etik Kulübü Kuruldu

Hani bazen içinizi bir sevinç kaplar, yaptığınız işle ilgili gurur duyarsınız, hayırlı bir iş yaptığınızı hissedip bunu başkalarıyla paylaşmak duygusuna kapılırsınız. İşte geçen Pazartesi günü Hürriyet Gazetesi muhabiri Hanife Baş ile çiçeği burnunda 'Robert Kolej Etik Değerler Kulübü' 'nü ziyaret ettiğimde bu duyguları hissettim.

Bu güzel haberi TEDMER ailesi ile aşağıdaki satırlarlarla paylaşmak istiyorum.


Degerli TEDMER Ailesi,

Türkiye'de etik anlayışı bilincinin oluşturulması, geliştirilmesi ve değerlendirilmesi amacıyla kurulmuş olan TEDMER, Türkiye'de bir ilke daha önderlik ederek, Orta Oğretimde [Lise] ilk 'Etik Kulübü' oluşumunun Robert Kolej'de gerçekleştirilmesinin mutluluğunu yaşıyor.

'Robert Kolej Etik Degerler Kulübü' kuruldu.

Bundan yaklaşık dört yıl önce, 'Etik Kulüpleri' fikir babası olarak, okullarda etik kulüpleri kurmak fikrini ilk düşündüğümde çok heyacanlanmıştım.

Boğaziçi Üniversitesinde Etik Kulübü kurmak icin Rektör Prof.Dr. Sabih Tansal hocamızı 2000 yılında ziyaret ettiğimde 'Acaba böyle bir kulübün kurulmasına izin verir mi?' diye endişeleniyordum. Sabih Hocam bu fikri duyar duymaz hemen 'Tabi hemen kuralım' diyerek etik konusuna verdiği önemi göstemişti.

Etik kulübü kurma onayını alıp onun odasından çıkarken, bu projenin fikir babası olarak kalbim kuş gibi çarpıyordu. Sanki havalarda uçuyordum. Göle bir kepçe yoğurt mayası daha çalmıştım.

Şimdi yine aynı duygular içindeyim. Robert Kolej Etik Değerler Kulübü Orta öğretimde 'Etik Kulübü' kuran ilk okul olarak daha bircok okula örnek olacak ve onlarca yeni etik kulubünün kurulmasını tetikliyecektir.

Robert Kolej öğretim kadrosunu ve bu kulübün kurulması için önderlik ve liderlik yapan Robert Kolej Türk Müdürü Güler Erdur ve Lise iki talebelerini candan kutluyorum.

Biz, 'TEDMER Ailesi' olarak, onları bu başlattıkları önemli çalışmada yanlız
bırakmıyacağız. Her zaman onlara destek olacağız.

'Robert Kolej Etik Değerler Kulübü', aramıza hoşgeldin...

Bülent Şenver
TEDMER Kurucu Üyesi


*****

ROBERT KOLEJ ETİK DEĞERLER KLÜBÜ
İLK YÖNETİM KURULU GÖREV DAĞILIMI


KURUCU BAŞKAN: NİL ŞENVER

BAŞKAN YARDIMCISI: KAYA AKYÜZ
BAŞKAN YARDIMCISI: ZEYNEP ŞENER

GENEL SEKRETER: İPEK YAKUPOĞLU
SAYMAN: ÖZGE HÜRDOĞAN

ÜYELER:
TÜMAY KANAR
YİĞİT OKTAR
OYTUN AYGÜN
İREM ERİN
NESLİHAN KAMA
ÖZGE ÖZÜER
ZEYNEP BASMACI

Robert Kolej Etik Değerler Kulübü Tüzüğü

Önsöz

Bireyin;diğer bireyler,kurumlar,toplum ve çevre ile olan ilişkilerindeki davranışlarının ancak küçük bir bölümü yazılı hukuk tarafından düzenlenebilir.Yazılı hukuk tarafından düzenlenmemiş davranışların diğer bireylerin,toplumun ve çevrenin haklarına zarar vermemesi bu davranışların etik ilkelerine uygun olmasıyla sağlanabilir.Bu bağlamda,etik ilkeleri toplum öğelerinin karşılıklı hak ve özgürlüklerinin güvencesi,toplumdaki uyumun temelidir. Bireyin ve toplumun yaşamı için bu derecede önemli olan Etik olgusu hakkında bireyler bilinçlendirilmeli,bilgilendirilmeli ve eğitilmelidir.Bu yaşamsal ihtiyacı temel alan Etik Değerler Kulübü,”Etik Değerler”in vazgeçilmezliği ilkesini savunur,genelde Türkiye,özelde ise Robert Kolej bu değerlerin benimsenmesi,yaygınlaşması ve ahlaki ikilem içeren kararlarda etik ilkelerini esas alınmasını amaçlar.

Amaçlar·

Evrensel değerler ile Türk kültürüne özgü temel değerler arasında bir denge sağlayarak etik ilkelerin ve uygulamalarının araştırılma, incelenme, belirlenme, değerlendirme ve geliştirilmesi· Belirlenen Etik Standartlar ve İlkelerinin Robert Kolej öğrencileri, mezunları, öğretim üyeleri ve kamuoyuna duyurulması·

Farklı alanlarda karşılaşılabilen etik ikilemleri ele alarak çözümlerde bireyler ve kurumları etik değerlere uygun davranmaya özendirmek.
Yurtiçi ve yurtdışı temaslar ve işbirliklerinin kurulması ve bilgi paylaşımının sağlanması.

Faaliyetler·

Gazete,dergi,broşür,kitap ve benzeri basım veya radyo,elektronik medya,televizyon,internet gibi iletişim kanalları yoluyla yukarıda belirtilen amaçlara uygun yayınlar yapmak
· Konferans,seminer,sempozyum,kurs,panel,çalıştay örnekleriyle somutlaştırılabilecek her tür organizasyon ve eğitim programı düzenlemek
· Yurt içi veya yurt dışında bulunan,”Etik Değerler”e gereken önemi veren akademik,kamu ve özel sektör kuruluşları;meslek odaları,dernek,vakıf ve benzeri oluşumlar ile işbirliği yapmak .

Komiteler

· Üniversiteler Etik Klüpleri İşbirliği Komitesi
· Etik Eğitimi Komitesi
· Kurumlarla İşbirliği Komitesi
· Üyeler arası İletişim Komitesi
· Ulusal Ve Uluslararası Etik Arşivi Oluşturma Komitesi
· Liseler ve İlköğretim Etik Klüpleri İşbirliği Komitesi
· Mali Komite
· Aktivite Komitesi( - Yorumlara Dön - Yazara Eposta Gönder - )


 
space
Ana Sayfa  |  Kitaplarim  |  Derslerim  |  Hayatım  |  BŞ'nin Gözüyle  |  Ben Hazırım  
  Bankofinance  |  Arama  | Site Kullanım Kuralları
  Copyright (c) 2001 Bülent Şenver