bs
Bülent Şenver - www.bulentsenver.com
bs
beads
space space


Menu:
 AnaSayfa
 Başlıklar
 Arama
 İstatistikler

Bülent Şenver'in Gözüyle:
 Bankacı Gözüyle

 1Dakika Etik
"Milletvekili Yemini TBMM" Üzerine Yorumlar
 
Milletvekili Yemini TBMM
1DAKIKA ETIK
Tarih: 2.10.2011 10:49 Yazan: bulentsenver

( Bu yazıya yorum ekle )

 

Milletvekili Yemini TBMM
Bankacı Gözüyle
Bülent Şenver


Milletvekili olan herkes Türkiye Büyük Millet Meclisinde göreve başlarken yemin eder.

Bu yeminle milletvekilleri hangi değerlere bağlı olduklarını ve görevlerini hangi değerlere ve ilkelere bağlı kalarak yapacaklarını belirtirler. Bu değerlere ve ilkelere bağlı kalarak görev yapacaklarına dair şeref ve namusları üzerine yemin ederler. Yani toplum önünde söz verirler.

2011 Ekim ayında TBMM’si açılışında bazı milletvekilleri bu yemin metnini Anayasaya uymak için okumak zorunda kaldıklarını belirtmişlerdir.

Bir başka deyimle bu yeminin içeriğini tam olarak kabul etmeden ve inanmadan, mecbur oldukları için okuduklarını ifade etmişlerdir.

TBMM’de görev süreleri boyunca bu yeminde yer alan değerlerin ve ilkelerin hepsine uymayacaklarını ima etmişlerdir.

Yemin metnini okurken, koruyacağıma, bağlı kalacağıma ve ayrılmayacağıma, demelerine rağmen bunları yapmayacaklarını yemin öncesi televizyonlara verdikleri beyanlarda dolaylı olarak ifade etmişlerdir.

2011 Ekim ayında TBMM açılışında milletvekillerinin okuduğu milletvekili yemini aşağıdaki gibidir:

Milletvekili Yemini:

“Devletin varlığı ve bağımsızlığını,
vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü,
milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma;
hukukun üstünlüğüne,
demokratik ve lâik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına
bağlı kalacağıma;
toplumun huzur ve refahı,
millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından
ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden
ve Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma;
büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”


Şimdi size sormak istiyorum.

İnanmadan ve uymayacağını önceden söyleyerek yemin eden milletvekillerini TBMM’de barındırmak yerine TBMM’de görev yapacak her milletvekilini kendi yeminini kendisinin yazmasını ve kendi içine sinen yemini etmesini sağlamak daha iyi olmaz mı?

Yani yalan yere yemin etmek mi yoksa inandığı şeye yemin etmek mi daha şeffaf ve etik olur?

Her milletvekilinin kendi yeminini kendisi hazırlayıp inandığı yemini etmesini sağlamak size ters gelir mi?

Şu anda yalan yere yemin eden milletveillerini görmek sizi huzursuz etmiyor mu?

Toplum olarak aldatılmak yerine her milletvekilinin beyninin içindeki değerleri ve ilkeleri öğrenmek daha rahatlatıcı olmaz mı?

Şimdi gençlerimizden bir ricada bulunmak istiyorum.

Sevgili Gençler,

Eğer siz milletvekili seçilseydiniz, TBMM’si açılışında nasıl bir yemin etmek isterdiniz?

Kendiniz için bir milletvekili yemini yazmanızı rica ediyorum.

Lütfen bu satırı tıklayıp milletvekili olsanız nasıl bir yemin etmek isteyeceğinizi yazınız.

Teşekkür ederim..
.
.

Milletvekili Yemini TBMM

DAYANDIĞI MEVZUAT 07.11.1982 tarihli ve 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası
RESMİ GAZETE TARİHİ Halkoyuna Sunulmak Üzere Tasarının Resmî Gazetede
İlanı: 20.10.1982-17844; Halkoyu Sonucunun Yayımlandığı
Resmî Gazete Tarihi: 9.11.1982-17863 Mükerrer

YEMİN METNİ

2. Ant içme
MADDE 81. – Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, göreve başlarken
aşağıdaki şekilde ant içerler:
“Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü,
milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma;
hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına
bağlı kalacağıma;
toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin
insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya
sadakatten ayrılmayacağıma;
büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”

.
.
.Yorumlar ( 91 ) Sıralama Türü : Tarihe Göre -*- Yazara Göre
 
Kamil kaan islek

- 11 Mayıs 2014 Pazar  20:19

Devletimin varligini ve bagimsizligini,vatanin ve milletin bolunmez butunlugunu,milletin kayitsiz ve sartsiz egemenligini koruyacagima , Ataturk ilke ve inkilaplarina sahip cikacagima devletime her kosulda ne sartta ve ne durumda olursa olsun bagli kalacagima , butun bir omur ulkemin insanlarinin haklarini korumak icin varolacagima Sanli turk milletinin huzurunda namusum ve serefim ustune and icerim

sule yavuzel

- 6 Mayıs 2014 Salı  14:06

Türkiye Cumhuriyetinin varlığını ve bağımzılığını koruyacağıma,insan haklarına saygı gösterip demokrasi ve hukukun üstülüğüne bağlı kalacağıma,devletin varlığını tümüyle halk yararına kullanacağıma,, toplumun huzur ve refahı için elimden geldiğince çalışacağıma, ait olduğum topraklara layık vekil olacağıma namusum ve şerefim üzerine ant içerim

Ercan Bür

- 1 Mayıs 2014 Perşembe  16:05

Devletimin varlığı ve bağımsızlığını,vatanımın ve milletimin bölünmez bütünlüğünü Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalarak koruyacağıma,halkımın adalet,eşitlik,hak ve özgürlüklerini koruyarak daha uygar ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti için kayıtsız şartsız çalışacağıma büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.

İbrahim Yörükoğlu

- 22 Nisan 2014 Salı  21:12

Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, hukukun üstünlüğü ve daim adalet kuralları çerçevesinde, milletin vekili değil bir nevi hizmetkarı olarak, onlara hizmet edeceğime ant içerim.

Cemre Çetinkaya

- 21 Mayıs 2013 Salı  18:50

Mevcut vekil yemininde birçok önemli noktadan bahsedilmiş. Ben de aynen bu yemini ederdim ancak bir bölümüne ‘gördüğüm usulsüzlükler karşısında harekete geçeceğime’ kısmını eklerdim.

Nijat Shakirli

- 21 Mayıs 2013 Salı  13:05

Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü,milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma;milletimin huzurlu, mutlu ve barış içinde yaşamasına , adaletin ,eşitliğin , huzurun daim olmasına namusum ve şerefim üzerine ant içerim.

Can Yiğit Canbaz

- 20 Mayıs 2013 Pazartesi  20:52

Milletvekili AndımDevletin ve vatanın bütünlüğüne ve bağımsızlığınaHiçbir çıkar veya kişisel menfaat düşünmeden sadık kalacağıma,Daima ülkemin ve halkımın çıkarlarını gözeterek hareket edeceğime,Hiçbir durumda ve şartta bayrağımı ve vatanımı tehlikeye atmayacağıma,Yaşanan en ufak bir sorunda tüm bilgi ve becerimi ülkemin ve halkımınMenfaatleri doğrultusunda kullanacağıma,Ant içerim.

Ozan Yıldırım

- 19 Mayıs 2013 Pazar  23:45

Bu yüce görevde büyük Türk milletini hep ileriye taşıyacağıma,laik Cumhuriyete ve Atatürk inkilaplarına bağlı kalacağıma,milletimin haklarını koruyacağıma,mevcut refah düzeyini arttıracağıma,ülkemin daha çağdaş bir millet olması için çalışacağıma,vatanın bölünmez bütünlüğünü koruyacağıma, dürüstlüğe ve eşitliğe daima önem vericeğime,Büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üstüne and içerim

Nazmi Kes

- 19 Mayıs 2013 Pazar  18:12

Ben Milletvekili Nazmi KES“Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü,milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma;milletimin huzurlu, mutlu ve barış içinde yaşamasına , milletimin haklarını koruyacağıma, Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim

sinem barbaros

- 19 Mayıs 2013 Pazar  17:30

Ben mılletvekıli H.Sinem Barbaros olarak milletimin bana verdıgı bu yetkiyle Vatanın bölünmez bütünlüğünü koruyacağıma,hizmette bulunduğum süre içinde ve dışında kendi çıkarlarımdan önce vatanımın çıkarları için çabalayacağıma,Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma,doğru ve dürüst olmaktan asla şaşmayacağıma,her zaman adaletin,eşitliğin,çağdaşlığın yanında olacağıma Türkiye Cumhuriyeti Devletini daima en ileriye taşımaya çalışacağıma,Türk Milleti önünde namusum şerefim ve bayrağım üzerine and içerim.

damla

- 19 Mayıs 2013 Pazar  16:23

Devletin varlığı ve bütünlüğünü, vatanın bağımsızlığını,laik cumhuriyetimize , hukukun üstünlüğüne, Atatürk ilke ve inkilaplarınabağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı için sürekli calışacağıma ,anayasadan ayrılmayacağıma Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.

İrem Aydın

- 19 Mayıs 2013 Pazar  14:53

Bana verilen bu yüce görevi her koşulda layıkıyla yerine getireceğime; Attığım her adımda ülke çıkarlarını gözeteceğime; Hukukun üstünlüğüne, Demokratik ve laik Cumhuriyet esaslarına, Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı kalarak, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; Huzur ve refahı muhafaza etmek için 'milli birlik ve beraberlik' anlayışı içerisinde adımlar atarak, tüm yurttaşlarımızın insan hakları ve temel özgürlüklerinden yararlanması adına adaleti ilke edinerek çok çalışacağıma; Ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına bağlı kalacağıma; Yüce Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.

Cansu Aslan

- 19 Mayıs 2013 Pazar  01:29

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bağımsızlığını, değerli milletimizin bütünlüğünü, egemenliğimiz altındaki ülkenin bölünmezliğini, milletimizin ve devletimizin refahını, milli çıkarlarımızı, ulusal ülkümüzü, dil ve tarih birliğimizi koruyacağıma, Atatürk ilke inkılaplarının takipçisi olacağıma, devletimizin ve milletimizin çıkarlarını kendi çıkarlarımdan üstün tutacağıma, ulusal bağımsızlığımız, millli ve ülkesel bütünlüğümüzü tüm değerlerin üstünde tutacağıma, insan hakları ve temel hak ve hürriyetlere aykırı davranmayacağıma, devletimizi çağdaş uygarlıklar seviyesinin üstüne çıkarmak için var gücümle çalışacağıma namusum ve şeref üzerine and içerim.

Leyla Hasanaliyeva

- 18 Mayıs 2013 Cumartesi  22:35

Millet vekili andım:“Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü,milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma;milletimin huzurlu, mutlu ve barış içinde yaşamasına , milletimin haklarını koruyacağıma, Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”

Ozan Yücel

- 18 Mayıs 2013 Cumartesi  21:23

Devletin varlığı ve bağımsızlığını, bölünmez bütünlüğünü kayıtsız ve şartsız koruyacağıma Atatürk ilkelerine bağlı kalacağıma, Laik Cumhuriyetin yolundan çıkmayacağıma ve Anayasaya uyacağıma büyük Türk Milleti önünde yemin ederim.

Oğuzhan Demir

- 17 Mayıs 2013 Cuma  19:23

Devletimin , milletimin varlığını ve bağımsızlığını ülkemin bölünmez bütünlüğünü halkın kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma ; hukuk kuralları çerçevesinde eşitliği savunan ve Atatürk demokrasisin’ savunarak laik Cumhuriyet çıtasında Atatürk inkilaplarını devam ettireceğime . Yolsuzluk ,haksız kazanç, ayrımcılık, kişisel menfaat gibi halkın hakkını yiyecek davranışlarda bulunmayacağıma . Ülke için milletin hürriyeti toprak bütünlüğü için insan haklarına saygı duyarak görevimi yapacağıma. Atatürk Anayasasının bana vermiş olduğu güvene bağlılığımı koruyarak sadık kalacağıma ve Türkiye Cumhuriyetinin milletinin önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.

Murat Yüksel

- 17 Mayıs 2013 Cuma  15:45

Milletin bölünmez bütünlüğünü ve egemenliğini, devletin varlığı ve bağımsızlığını koruyacağıma; demokratik ve lâik Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; bulunduğum mevkiinin önemini bilerek her zaman halkımın çıkarlarını gözeteceğime, daima etik ve adil, ülkemin refahını, barışını, bağımsızlığını düşünerek kararlar alacağıma, Türkiye Cumhuriyeti Devletini daima en ileriye taşımaya çalışacağıma, Türk ulusu huzurunda namusum ve şerefim üzerine and içerim.

Erdal Temel

- 17 Mayıs 2013 Cuma  15:26

Ülkemin bağımsızlığını, bölünmezliğini koruyacağıma bu göreve devam ettiğim müddetce anayasanın üstünlüğüne atatürk ilke ve ınkılaplarına bağlı kalacağıma hiçkimsenin hakkını yemiyeceğime devletimin çıkarlarını herşeyin üzerinde tutacağıma bilimin ışığı altında ilerleyeceğime şerefim ve namusum üzerine and içerim .

Emre-aslan

- 17 Mayıs 2013 Cuma  14:58

Öncelikle devletin birliğine ve bolunmezligine leke surdurmicegime,milletin egemenliğini koruyacağıma,Atatürk'ün bizlere bağışladığı ilkelerine bağlı kalacağıma,toplumun huzur ve refahı için elimden geleni yapacağıma and icerim.

Buse Öztaş

- 17 Mayıs 2013 Cuma  12:02

Edindiğim milletvekili sıfatıyla, anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığını ve bağımsızlığını, vatan ve milletim bölünmez bütünlüğünü kanımın son damlasına kadar koruyacağıma, atılım gösterdiğim her alanda önce ayrılmaz bir bütün olan devletimin ve milletimin refahını düşüneceğime, Ulu önder Atatürk'ün ilkelerine sadık kalacağıma, edindiğim sıfatı kişisel yarar ve çıkar sağlamak adına kullanmayacağıma, bu sıfatı taşıdığım sürece tek hedefimin Türk milletinin refahı ve mutluluğu olacağına, Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.

Buse Öztaş

- 17 Mayıs 2013 Cuma  12:01

Edindiğim milletvekili sıfatıyla, anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığını ve bağımsızlığını, vatan ve milletim bölünmez bütünlüğünü kanımın son damlasına kadar koruyacağıma, atılım gösterdiğim her alanda önce ayrılmaz bir bütün olan devletimin ve milletimin refahını düşüneceğime, Ulu önder Atatürk'ün ilkelerine sadık kalacağıma, edindiğim sıfatı kişisel yarar ve çıkar sağlamak adına kullanmayacağıma, bu sıfatı taşıdığım sürece tek hedefimin Türk milletinin refahı ve mutluluğu olacağına, Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.Buse Öztaş-1103010605

Pınar Aslan

- 16 Mayıs 2013 Perşembe  17:17

Devletin varlığını ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü her zaman koruyacağıma, hep adaletin, doğrunun yanında olup haksızlıktan kaçınacağıma , Atatürk ilke ve inkılaplarını her zaman uygulayıp uygulatacağıma, vatanıma ve milletime en doğru şekilde hizmet edeceğime büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim.

Semih Şahin

- 16 Mayıs 2013 Perşembe  16:44

Milletvekili Smih Şahin olarak bu onura ulaşmaktan dolayı vatanımı herzman heryerde savunmak ve buna bağlı olarak çok güçlü duracağıma andiçerim.Bu sorumlulugu ne olursa olsun bayrak savaşıymış gibi en üstlere cıkaracağım. Başarılı ve emin adımlarla ilerliyeceğim...

melek yasemin

- 15 Mayıs 2013 Çarşamba  23:32

VATANIMI, MİLLETİMİBAĞIMSIZLIK VE BÖLÜNMEZLİK ADINA HER ZAMAN KORUYACAĞIMA,ÖNCELİKLİ OLARAKADİL, DÜRÜST VE ŞEREFLİ BİR VATANDAŞ OLACAĞIMA,HALKIN SESİNE KULAK VERİPTOPLUMUN HUZURUNU DÜŞÜNECEĞİME,TÜRK MİLLETİNE HER ZAMAN HİZMET EDECEĞİME,İLKE VE İNKILAPLAR IŞIĞI ALTINDA VARLIĞIMI SÜRDÜRECEĞİMEŞEREFİM VE NAMUSUM ÜZERİNE ANT İÇERİM.

ilkin

- 15 Mayıs 2013 Çarşamba  19:26

Devletin bağımsızlığını sonuna kadar koruyacağıma,genç nesilin yetişmesinde büyük rol oynayacağıma,Atatürk ilke ve inkılaplarını sonuna kadar uygulayacağıma,haksızlık ve iftiraya asla göz yummuyacağıma,işçiyi koruyacağıma,kadın haklarında yasaları sıkılaştırmak adına çalışmalarda bulunacağıma,büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.

harun bayhan

- 14 Mayıs 2013 Salı  02:03

Devletimin ve milletimin bagimsizligini ,vatanimin ve milletimin bolunmez butunlugunu , milli egemenligimizi ve bayragimizi kanimin son damlasina kadar koruyacagima , cumhuriyete , Ataturk ilke ve inkilaplarina harfiyen uyacagima ,ulkemi ve halkimi muasir medeniyetler seviyesine cikartacagima , adalet ,esitlik , hak ve ozgurlukleri koruyarak vatanima ve milletime hizmet etmeye namusum ve serefim uzerne ant icerim .

BERİVAN

- 10 Mayıs 2013 Cuma  00:49

Milletvekili Yemini;Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bağımsızlığının bozulmasına asla izin vermeyeceğime,tüm gençlerimizin tarihi öğrenmeleri konusunda yanlarında olacağıma,Atatürk ilke ve inkılaplarını en güzel şekilde gösterip onun izinden gideceğime,egemenliğimizi sonuna kadar koruyacağıma,hak ve hukukun her zaman her şeye çözüm olmasını sağlayacağıma,herkese dil,din,ırk,renk ayırımı yapmadan kardeşçe barış içinde yaşamayı göstereceğime büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içiyorum.

Yağız Dışkaya

- 5 Mayıs 2013 Pazar  12:01

Vatanın bölünmez bütünlüğünü ve bağımsızlığını koruyacağıma, Atatürk ilke ve inkılaplarına sahip çıkacağıma, tüm değerlerimize sahip çıkıp koruyacağıma, dil,din,ırk ayrımı yapmadan herkese eşit davranacağıma, toplum refah ve huzurunu sağlayacağıma, her zaman ilim ve bilimin yolundan yürüyeceğime, anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim.

GÖKHAN ÖRNEKBAŞ

- 29 Nisan 2013 Pazartesi  13:36

Devletimin ve milletimin bağımsızlığını koruyacağıma, Bilim ve teknolojiyi insanlığın refahı için kullanacağıma, Milletimi iç ve dış tüm tehditlerden koruyacağıma,Ve tüm bunları dokunulmazlık haklarımdan feragat ederek yapacağıma,Milletimin huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim.

şükrü yaman

- 31 Mart 2013 Pazar  16:56

Aldığım bu kutsal meslekte milletim ve ülkeme laik olmak için herşeyi yapacağımı bildirir , insani ,ahlaki , ticari durumlarda kendime bir çıkar sağlamaksızın görevime sağdık kalacağıma yüce TBMM ve Türk Ulusu önünde and içerim.

yalçın ilker özer

- 21 Mayıs 2012 Pazartesi  02:04

vatanımın bölünmez bütünlüğünü tüm benliğimle koruyup kollayacağıma,Atatürk ilke ve inkılaplarına her daim uyup yaşatacağıma,toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde yaşaması için elimden gelenin fazlasını yapacağıma,ülkeme karşı dürüst olacağıma vatanım milletim ailemin üzerine and içerim

Kemal Tanaydin

- 20 Mayıs 2012 Pazar  19:29

Vatanin degisilmez ve bölunemez butunlugunu koruyacagima , Ataturk ilke ve inkalaplarini uygulayip yasatacagima , hak ve hukuka saygili olacagima ve cumhuriyet fikrinden sapmayarak huzur ve refah sagliyacagima yuce Turk milleti onunde namusum ve serefim ustune ant icerim .

Atila Zekioğlu

- 20 Mayıs 2012 Pazar  18:18

Devletimin varlığını ve bağımsızlığını, Vatanımın ve milletimin birlik beraberliğini sağlayacağıma,hukukun üstünlüğüne , Atatürk ilke ve inkilaplarına bağlı kalacağıma, bayrağıma , marşıma ve anayasama ömrümün sonuna kadar bağlı kalacağıma, toplumun huzur ve refahını sağlayacağıma, kazandığım ayrıcalıkları şahsi menfaatlerim için kullanmayacağıma Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde and içerim.

doğuşcan sökmen

- 20 Mayıs 2012 Pazar  16:49

Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü,milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.. bu yemin değiştirilemez sayın hocam asıl sorun bu yemini ediyim de bitsin diyip ben cebimi doldurucam nasıl olsa diyip insanların duygularıyla oynuyan insanlar değişmeli ve artık halkımız bazı gerçekleri görmeli ve sessiz kalmamalı.

ferhat balkan

- 20 Mayıs 2012 Pazar  02:19

devletimin milletimin bayğarımın toprağımın bölünmez bütünlüğümü koruyacağıma,halkımı mağdur bırakmayacağıma ve bütün dertlerine ihtiyaclarına elimden geldiğince destek olacağıma, mustafa kemal atatürkün ilkelerini kendimde benimseyeceğime vatanımı dış düşmanlardan koruyacağıma hiç bir zaman hak yemeyeceğime herzaman doğru ve halkıma layık olacağıma namusum şerefim milletim ve bayrağım üzerine and içerim

Muammer Esat KARAPINAR

- 12 Mayıs 2012 Cumartesi  20:36

Devletin varlığını ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, vatanımı ve milletimi hiçbir zaman ve hiçbir yerde küçük düşürecek bir davranışta bulunmayacağıma, kazandığım ayrıcalıkları kendi şahsıma özel kullanmayacağıma, hangi durumda, hangi nedenden dolayı olursa olsun adil davranacağıma, beni buraya kimin getirdiğini ve kimi temsil ettiğimi, tarihimi, neslimi unutmayacağıma ve her daim hatırlayacağıma, hukukun üstünlüğüne, Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma, toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ve Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacağıma, Bayrağıma ve marşıma ömrümün sonuna kadar bağlı ve saygılı olacağıma Büyük Türk milleti önünde, sevdiklerim, namusum,şerefim ve inandığım kutsal kitap üzerine and içerim.

Ersan Şamlı

- 7 Mayıs 2012 Pazartesi  22:29

Devletin ve vatanımın bölünmez bütünlüğünü koruyacağıma,milletimi onu oluşturan değerleri ve tarihsel birikimini koruyup herkesi bir bütünün eşit parçaları olarak görüp sahipleneceğime;ülkem insanlarının kalkınması,ilerlemesi,bilimi kendine esas alarak çağdaş bir toplum olması için var gücümle çalışacağıma;bunları yaparken de dürüst,adil ve mert olacağıma şerefim ve namusum adına and içerim

ahmet tuncer

- 6 Mayıs 2012 Pazar  23:42

Devletin varlığını ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma.Milletimi, Vatanımı hiçbir zaman ve hiçbir yerde küçük düşürecek bir davranışta bulunmayacağıma,Kazandığım ayrıcalıkları kendi şahsıma özel kullanmayacağıma,Hangi durumda, hangi nedenden dolayı olursa olsun insan kayırmayacağıma,Beni buraya kimin getirdiğini ve kimi temsil ettiğimi, Tarihimi, Neslimi unutmayacağıma ve her daim hatırlayacağımaHukukun üstünlüğüne, Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inklaplarına bağlı kalacağıma,Toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ve Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacağıma, Bayrağıma ve marşıma ömrümün sonuna kadar bağlı ve saygılı olacağıma Büyük Türk milleti önünde, sevdiklerim, namusum,şerefim ve inandığım kutsal kitap üzerine and içerim.

muhammet mert akpınar

- 2 Mayıs 2012 Çarşamba  10:24

devletimin varlığına ve bagımsızlığına,milletimin bölünmez bütünlüğüne,halkımızın egemenliğini ve insanlarımızın haklarını son nefesime kadar koruyacağıma,temel ilkelerimiz demokratik,laik,Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma ; toplumun huzur ve refah seviyesini ,özgürlüklerini hukuki şartlar çerçevesinde herşeyin üzerinde tutacağıma ve tüm bunları inanarak uygulayacağıma Türk milletinin önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim.

Batuhan yiğittürk

- 28 Nisan 2012 Cumartesi  15:22

Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma;Her ne durumda olursa olsun doğruyu savunacağıma ;Atatürk ilke ve inkılaplarına her zaman uygun davranacağıma ;halkın refah ve huzurunu sağlayacağıma, Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim

Yavuz Tokerim

- 27 Nisan 2012 Cuma  18:17

Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma;Her ne durumda olursa olsun doğruyu savunacağıma ;Hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; Milletimin adına yaptığım bu vekilliği, kendi çıkarlarımı gözetmeksizin uygulayacağıma;Toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; Büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine andiçerim.

Merve Işıl

- 25 Nisan 2012 Çarşamba  13:56

Devletin varlığı ve bağımsızlığını,Bölünmez bütünlüğü ve milletin kayıtsız şartsız hür egemenliğini,Demokratik ve laik Cumhuriyeti ve Atatürkümün ilkelerine bağlı kalacağıma ve onun liderliğinden dosdoğru yürüyeceğime,büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.

merve köse

- 24 Nisan 2012 Salı  19:06

Devletin varlığını ve bütünlüğünü, milletimin bağımsızlığını koruyacağıma Atatürk ilke ve inkılaplarına her zaman uygun davranacağıma milletimin huzur içerisinde yaşaması için her türlü olanakları sağlayacağıma, milletimin kayıtsız şartsız egemenliğini koruyacağıma Demokratik, laik Türkiye Cumhuriyetine yakışır şekilde hareket edeceğime milletimin önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim.

ömer faruk sarıöz

- 20 Nisan 2012 Cuma  14:14

MİLLETVEKİLİ ANDI Sadece kamu menfatini gözeterek ve düşünerek karar alacağıma ve görev yapacağıma, görevimi yaparken davranışlarımı ve kararlarımı etkliyecek mali veya diğer şekillerde kendimi taahhüt altına sokacak durumlara düşmeyeceğime , kamu görevi yaparken ve atama gerçekleştirirken, ihale kararları verirken, personel seçerken, personel atarken, kişileri ödüllendirirken, tayin ve terfi kararları alırken tamamen liyakat esasına göre karar vereceğime, aldığım tüm kararlar hakkında ve yaptığım her türlü icraatlarda şeffaf olacağıma namusum ve şerefim üzerine ant içerim.

Özge Yılmaz

- 19 Nisan 2012 Perşembe  15:45

Vatanın bölünmez bütünlüğünü ve bağımsızlığını koruyacağıma, Atatürk ilke ve inkılaplarına sahip çıkacağıma, tüm değerlerimize sahip çıkıp koruyacağıma, dil,din,ırk ayrımı yapmadan herkese eşit davranacağıma, halkın refah ve huzurunu sağlayacağıma, her zaman ilim ve bilimin yolundan yürüyeceğime, anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim.

N. Elmas Tandırcıoğlu

- 19 Nisan 2012 Perşembe  15:31

Milletimin bagımsızlığı ,devletimin bütünlüğü için uğraşacagıma , din dil, ırk ayrımı yapmadan herkese eşit davranacağıma, devletimin barış ve huzur içnde olması için çalışacagıma,Atatürk ilkerlerine her zaman sahip çıkacagıma,devletime her koşulda baglı kalacagıma,her zaman ülkemin insanlarının haklarını koruyacagıma Türk milleti önünde bayragım, namusum ve şerefim üzerine and içerim.

Fehmi Can Özdemir

- 16 Nisan 2012 Pazartesi  23:25

Devletin varlığını ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma.Milletimi, Vatanımı hiçbir zaman ve hiçbir yerde küçük düşürecek bir davranışta bulunmayacağıma,Kazandığım ayrıcalıkları kendi şahsıma özel kullanmayacağıma,Hangi durumda, hangi nedenden dolayı olursa olsun insan kayırmayacağıma,Beni buraya kimin getirdiğini ve kimi temsil ettiğimi, Tarihimi, Neslimi unutmayacağıma ve her daim hatırlayacağımaHukukun üstünlüğüne, Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inklaplarına bağlı kalacağıma,Toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ve Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacağıma,Büyük Türk milleti önünde, sevdiklerim, namusum,şerefim ve inandığım kutsal kitap üzerine and içerim...

Serap Balota

- 16 Nisan 2012 Pazartesi  21:31

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin varlığını ve bağımsızlığını,bölünmez bütünlüğünü , milletin kayıtsız şartsız egemenliğini koruyacağıma ;anayasaya ,hukukun üstünlüğüne, demokrasiye , Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı olacağıma; sahip olacağım yetki ve imkanları toplumun refahını ve huzurunu sağlamaya yönelik kullanacağıma;milletimin ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanması için çaba göstereceğime; barış ve çağdaş uygarlık ülküsünden ,anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; milletvekilliliği görevimi tam bir dürüstlük ile gercekleştirip, milletimi en iyi şekilde temsil edeceğime büyük Türk Milleti önünde bayrağım, namusum ve şerefim üzerine and içerim.

Cansu Saatçıoğlu

- 16 Nisan 2012 Pazartesi  12:59

Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü devletin varliğinı ve bağımsızlığını koruyacağıma Atatürk İlke ve İnkılaplarına herzaman ve her koşulda sahip çıkacağıma,devletimin barış ve huzur içinde yaşaması için her türlü desteği sağlayacağıma her koşulda saygı çerçevesi içerisinde özel iltimas ve uygulamalardan kaçınacağıma herzaman ilimin ve bilimin ışığından yüreceğime üstlendiğim sorumluluğun bilincinde olup şerefli ve yüce Türk Milleti önünde namusum ve şerefim adına and içerim

Sercan Gülhaş

- 12 Nisan 2012 Perşembe  16:41

Milletimin bağımsızlığı,devletimin laikliği,adaletin tarafsızlığı için çalışacağıma bana verilen bu yetkiyi kendim ve yakınlarımın çıkarı için kullanmayacağıma milletimin geleceğini parti geleceğinden üstün tutacağıma,kazandığım her kuruşun hesabını vermekten çekinmeyeceğime bulunduğum mevkinin gücünü çıkarım için kullanmayacağıma veya kullandırtmayacağıma,dokunulmazlık zırhına sığınmayacağıma,Atatürk ilke ve devrimlerine sadık kalacağıma devletimin bütünlüğüne,Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet yaşaması için çalışacağıma büyük Türk ulusu ve şanlı bayrağımın önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim.

ANILCAN

- 12 Nisan 2012 Perşembe  15:10

Milletimin tam bağımsızlığı için savaşacağıma,dil,din,ırk ayrımı yapmadan her vatandaşa eşit davranacağıma,kendi geleceğim için değil milletimin geleceği için mücadele edeceğime,milletimi kendimden üstün tutacağıma,hırsızlık,yolsuzluk yapmayacağıma,Atatürk'ün önderliğinde tüm değerlerine bağlı kalacağıma,yüce Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.

Fehmi Can Özdemir

- 12 Nisan 2012 Perşembe  00:52

Devletin varlığını ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma,Milletimi, Vatanımı hiçbir zaman ve hiçbir yerde küçük düşürecek bir davranışta bulunmayacağıma,Kazandığım ayrıcalıkları kendi şahsıma özel kullanmayacağıma,Hangi durumda, hangi nedenden dolayı olursa olsun insan kayırmayacağıma,Beni buraya kimin getirdiğini ve kimi temsil ettiğimi, Tarihimi, Neslimi unutmayacağıma ve her daim hatırlayacağıma,Hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inklaplarına bağlı kalacağıma,Büyük Türk milleti önünde namusum, şerefim, ve inandığım kitap üzerine yemin ederim...

Adilcan Hacıkerimoğlu

- 12 Nisan 2012 Perşembe  00:37

Devletimizin geleceği , varlığı , bütünlüğü , bağımsızlığı ve en önemlisi birlik ve beraberliği için çalışmalar yapacağıma, Atatürk ilke ve inkılaplarından asla vazgeçmeyeceğime , bu ülke için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağıma, devletim adına tüm haksızlıkların karşısında duracağıma , ülkemin bölünmesine neden olan tüm faktörler karşısında olacağıma ve bu yemine sadık kalacağıma şanlı Türk bayrağı ve büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.

Yavuz Tokerim

- 12 Nisan 2012 Perşembe  00:24

Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma;Her ne durumda olursa olsun doğruyu savunacağıma ;Hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; Milletimin adına yaptığım bu vekilliği, kendi çıkarlarımı gözetmeksizin uygulayacağıma;Toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; Büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine andiçerim. Yavuz Tokerim1003010106 İşletme

mahmut yalçin

- 11 Nisan 2012 Çarşamba  16:19

Vatanın bütünlüğünü ve bölünmez koruyacağıma anayasa doğrultusunda eğtiim düzeyini artırmak ve mevcut refah düzeyinin üstüne çıkarmak için elinden gelini yapacagıma şahsi menfatlerden kaçınarak halkın menfanetleri doğrultusunda ilerleyecegğime namusum ve şerefim üzerine ant içerim.

Oguz SOGURTLUPİNAR

- 11 Nisan 2012 Çarşamba  08:00

2011 Ekim ayında TBMM açılışında milletvekillerinin okuduğu milletvekili yemini aşağıdaki gibidir:Milletvekili Yemini:“Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü,milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun hak ve ozgurluklerini koruyacagimamillî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden taviz vermeyecegime ve anayasal degerler cercevesinde imkan ve yetkilerimi kotuye kullanmayacagima devletin butunlugunu ve menfaatlerini bireysel menfaatlerin ustunde tutacagimabüyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”

Gülsah Uzuntas

- 10 Nisan 2012 Salı  13:28

Atatürk ve cumhuriyet ilkelerinden vazgecmiyeceyime,devletin olanaklarini sahsi cikarlarim icin kullanmiyacagima,tüm ülke vatandaslarimin bölünmesine neden olmicagima,ülkenin yeni neslinin cahil birakilmasina sehirci kalmiyacagima,insana ve dünyaya karsi sorumlulugumun bilincinde olmayi sürdüreceyime and icerim.Gülsah Uzuntas

emre çapraz

- 10 Nisan 2012 Salı  11:26

oylarıyla beni buraya getiren halka seçim meydanlarında verdiğim sözlerin hepsini tutacağıma. atalarımızın kanla çizdiği bu sınırları ve içinde yaşayan halkın refah ve huzurunu sağlayacağıma. demokratik ve laik kelimelerinin sadece sözde kalmayacağına her yasada bunları göz önünde bulunduracağıma. yandaşlarımın ve tanıdıklarımın menfaatleri doğrultusunda hareket etmyeceğime herkesi eşit göreceğim adelet ve hukukun üstünlüğünü savunacağıma namusum ve şerefim üzerine and içerim.

Oğuzhan Kayansalçik

- 9 Nisan 2012 Pazartesi  19:18

Vatanımın bölünmez bütünlüğünü ve bağımsızlığını, milletin egemenliğini ve devletin varlığını koruyacağıma, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma, Türkiye’yi çağdaş refah seviyesinin üstüne taşıyacağıma büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim.

gülşah topçubaşı

- 9 Nisan 2012 Pazartesi  14:05

Devletin varlığına ve bağımsızlığına, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne,milletin egemenliğine sahip çıkacağıma;halkın din ve vicdan özgürlüğüne, insanların temel hak ve hürriyetlerine, ahlaklı, adaletli ve huzurlu bir düzenin yaşatılmasına gayret göstereceğime; ülkemin refahı, sağlığı ve mutluluğu için durmaksızın çalışacağıma,hukukun üstünlüğüne, demokrasi ve laikliğe, Atatürk ilkelerine ve anayasaya bağlı kalacağıma; namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.

Gamze Sivaslıoğlu

- 7 Nisan 2012 Cumartesi  21:15

Milletimin bağımsızlığı,devletimin laikliği,adaletin tarafsızlığı için çalışacağıma bana verilen bu yetkiyi kendim ve yakınlarımın çıkarı için kullanmayacağıma milletimin geleceğini parti geleceğinden üstün tutacağıma,kazandığım her kuruşun hesabını vermekten çekinmeyeceğime bulunduğum mevkinin gücünü çıkarım için kullanmayacağıma veya kullandırtmayacağıma,dokunulmazlık zırhına sığınmayacağıma,Atatürk ilke ve devrimlerine sadık kalacağıma devletimin bütünlüğüne,Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet yaşaması için çalışacağıma büyük Türk ulusu ve şanlı bayrağımın önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim.

Caner Aktaş

- 6 Nisan 2012 Cuma  22:49

Misak-i milli sınırları içerisinde beni vekil tayin eden tüm halkların barış ve kardeşlik içerisinde yaşaması için mücadele edeceğime, her ne koşulla olursa olsun halkıma karşı uygulanan zulümlere karşı duracağıma, dil, din, ırk ve cinsiyet ayırt etmeksizin bütün insanlığa bir taraf olmadan hizmet edeceğime ülkemin ve halkımın çıkarlarını kendi çıkarlarımdan üstün tutacağıma,Mustafa Kemal Atatürk'ün ilke ve inkılaplarını kendime felsefe edineceğime, Türkiye Cumhuriyetin de kardeşçe yaşayan bütün halkların önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.

M. Göğem UZUNLAR

- 6 Nisan 2012 Cuma  22:20

Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, devletin varlığını ve bağımsızlığını koruyacağıma, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma, ülkemi daha çağdaş ve ileri seviyeye taşımak için çalışacağıma, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya bağlı kalacağıma, dürüstlükten ve bilim yolunda ilerlemekten vazgeçmeyeceğime, üstlendiğim sorumluluğun bilincinde olup vatanın ve milletin menfaati için gerekli özeni göstererek layık olduğu şekilde görevimi yapacağıma büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.

EMİNE KARAKAYA

- 6 Nisan 2012 Cuma  20:38

'Devletin varlığını ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü koruyacağıma , Atatürk ilke ve inkilaplarına sonuna kadar sahip çıkacağıma, yurdumu refah düzeyinin üstüne çıkarmak için kanımın son damlasına kadar çalışacağıma, etik ilkelerini iş hayatıma yansıtacağıma, Türkiye içindeki bölünmelerin de aslında bir ırkçılık olduğunu ve bunun tüm insanlarca anlaşılmasını sağlayacağıma, rüşvet ve yolsuzluk gibi affı olmayan şuçlara ağır cezai önlemler alacağıma, hayvan haklarını benimsemeye ve benimsetmeye, Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.'

Sancak Buğra Özçelik

- 6 Nisan 2012 Cuma  19:02

Devletime ve milletime bağlı kalacağıma, halkımın menfaatleri doğrultusunda çalışmaktan ödün vermeyeceğime, insan haklarını her zaman gözeteceğime, ahlaki değerlere ve anayasaya bağlı kalacağıma, yüce Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.

Orhan Yaprak

- 6 Nisan 2012 Cuma  14:44

Türkiye Cumhuriyetinin varlığını ve bağımzılığını koruyacağıma,insan haklarına saygı gösterip demokrasi ve hukukun üstülüğüne bağlı kalacağıma,milletimin ve devletimin menfaatini uluslararası etik kurallar çerçevesinde daima koruyacağıma,milletin bana verdiği yetki ve sorumlulukları şahsi çıkarlarım için kullanmayıp sadece ülkeme ve milletime hizmet maksadıyla kullanacağıma, bayrağımızı,devletimizi,yüce meclisimiz ve milletimizi zararı olacak hiç bir oluşum ve faaliyet için olmayacağıma Yüce Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine andiçerim.

Özlem Uzun

- 6 Nisan 2012 Cuma  13:50

'Devletin varlığını ve bağımsızlığnı, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü koruyacağıma , yurtta ve sulhta gereken barış ortamını elimden geldiğince saylayacağıma, kadına yönelik şiddetin önlenmesinde gereken önlemleri alacağıma, hayvana karşı şiddete son vereceğime, çevreyi koruyacağıma, her türlü sosyal felaketlere karşı duyarlı olacağıma, insanların temel hak ve özgürlüklerinden sonuna kadar yararlanmalarını sağlayacağıma, etik ilkelerine uyacağıma, Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.'

Gülçiçek Köse

- 6 Nisan 2012 Cuma  10:48

Vatanın bölünmez bütünlüğünü koruyacağıma,hizmette bulunduğum süre içinde ve dışında kendi çıkarlarımdan önce vatanımın çıkarları için çabalayacağıma,Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma,doğru ve dürüst olmaktan asla şaşmayacağıma,etmiş olduğum bu yemine sadık kalacağıma bayrağım,namusum,şerefim üzerine yüce Türk ulusu önünde and içerim.

K.Orkun Işık

- 5 Nisan 2012 Perşembe  17:20

Milletimin bana layık gördüğü bu görev ile devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın bölünmez bütünlüğünü ve egemenliğini kurallara uygun bir şekilde tamamen dürüstlüğü ön planda tutarak, milletimin yararına kullanarak , Cumhuriyete , Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; her zaman adaletin,eşitliğin,çağdaşlığın yanında olacağıma Türk Milleti önünde namusum şerefim ve bayrağım üzerine and içerim.

AHMET YAVUZCAN

- 4 Nisan 2012 Çarşamba  19:57

Milletimin bana verdiği yetkiyi daima iyiye, doğruya kullanacağıma, Ahlak kurallarına bağlı kalacağıma, Atatürk ilkeleri ışığında,sevgi , saygı çerçevesinde milletimin yararı için çalışacağıma, doğru , dürüst, bilim , ileriyi görme kavramlarını uygulayıp vatanımın ve milletimin birliğini ,beraberliğini, bölünmezliğini koruyacağıma , adaleti saylamaya çalışıp eşitlik ilkesine bağlı kalıp , egemenliğin kayıtsız ve şartsız milletin olduğunu esas alarak bu sözlerimi tutacağıma inandığım değerler, bayrağımın, namusum ve şerefim üzerine ant içerim..

Sezin Yüksel

- 4 Nisan 2012 Çarşamba  19:05

Milletin bölünmez bütünlüğünü ve egemenliğini, devletin varlığı ve bağımsızlığını koruyacağıma; demokratik ve lâik Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; bulunduğum mevkiinin önemini bilerek her zaman halkımın çıkarlarını gözeteceğime, daima etik ve adil, ülkemin refahını, barışını, bağımsızlığını düşünerek kararlar alacağıma, Türkiye Cumhuriyeti Devletini daima en ileriye taşımaya çalışacağıma, Türk ulusu huzurunda namusum ve şerefim üzerine and içerim.

Korhan Soykan

- 3 Nisan 2012 Salı  10:34

Vatanımın bölünmez bütünlüğünü ve bağımsızlığını, milletin egemenliğini ve devletin varlığını koruyacağıma, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı ve anayasaya sadık kalacağıma, Türkiye’yi çağdaş refah seviyesinin üstüne taşıyacağıma büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim.

Mehmet Mustafa Aydoğan

- 3 Nisan 2012 Salı  10:18

Ülkemin ve milletimin bağımsızlığını ve bütünlüğünü koruyacağıma, anayasaya uyacağıma, adaletin önüne geçmeyeceğime, ne olursa olsun devletimin çıkarlarını ve ülkemin insanlarının haklarını koruyacağıma, ömrümün sonuna kadar vatanıma ve milletime hizmet edeceğime şerefim ve namusum üzerine yemin ederim.

Anıl Atılmış

- 2 Nisan 2012 Pazartesi  21:38

Söylediğim her sözde ve bulunacağım her davranışta öncelikle vatanımın ve halkımın çıkarlarını gözeteceğime,Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı bir şekilde gerçek bir Türkiye Cumhuriyeti temsilcisi olacağıma ,vatanımızın yararına işler yapmayan her türlü kişi ve kurumun önünü kesmeyi kendime bir borç bileceğime,vatandaşlarımıza ve büyük Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı sorumluluklarımı yerine getireceğime ,hangi durumda olursa olsun doğruları söyleyip milletimizi kesinlikle yanlış yönlendirmeyeceğime,geçmişi başarılar ve zaferlerle dolu tarihimiz ve uğruna binlerce şehit verilmiş olan vatanımızı geriye götürecek hiçbir davranışta bulunmayacağıma ve Türkiye'yi Dünya'nın en medeni ve imrenilecek ülkelerinden biri yapabilmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağıma ,etik değerlerime sahip çıkacağıma ve bu kutsal bu mesleği hakkıyla yapacağıma büyük Türk ulusu huzurunda and içerim .

eren demirdağ

- 2 Nisan 2012 Pazartesi  21:37

Milletime ve ülkeme bağlı kalacağıma,vatanımın,milletimin ve devletimin bağımsızlığını ve varlığını korumak için çabalayıp,çıkarlarını koruyup bunun için hizmet edeceğime, ülkemin gelişmesi ve daha çağdaş bir ülke olması için çalışıcağıma,dürüstlüğümden ve sadakatimden asla ödün vermiyeceğime , Atatürk İlke ve İnkilaplarına bağlı kalacağıma,milletime ve devletime her zaman etik değerler doğrultusunda hizmet edeceğime namusum ve şerefim üzerine and içerim.

Ömer Faruk TOPKAR

- 2 Nisan 2012 Pazartesi  18:31

VATANIMA,MİLLETİME SONSUZ SADAKAT VE BAĞLILIĞIMI HER ŞART VE KOŞUL ALTINDA YILMADAN,USANMADAN KORUYACAĞIMA, HİZMETTE BULUNDUĞUM SÜRE VE HARİCİNDE ASLA MENFAATLERİM DOĞRULTUSUNDA HAREKET ETMEYECEĞİME, AZİZ HALKIMIZIN İSTEKLERİ DOĞRULTUSUNDA İLERLEYECEĞİME, BULUNDUĞUM MAKAM VE MEVKİNİN ÖNEMİNİ BİLEREK BU KONUMA GELMENİN EN BÜYÜK ETKENİNİN HALKIMIZ OLDUĞUNU UNUTMAYACAĞIMA, ALDIĞIM KARARLARIN ÜLKEMİZİN HUZUR,REFAH,BARIŞ VE BAĞIMSIZLIĞINA AYKIRI OLMAYACAĞINA, ŞARTLAR NE OLURSA OLSUN ASLA ETİK DIŞI DAVRANMAYACAĞIMA, SON NEFESİMİ VERENE KADAR VATANIMIZIN VE MİLLETİMİZİN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜNÜ KORUYACAĞIMA,HAKSIZLIKLAR KARŞISINDA SUSKUN KALMAYACAĞIMA,MİLLETİMİZİN İSTEKLERİNİ KENDİ İSTEKLERİMDEN DAHA ÖNDE VE DEĞERLİ TUTACAĞIMA, BİZE EMANET BIRAKILAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİ HER ZAMAN EN İLERİ SEVİYEYE TAŞIMAYA ÇALIŞACAĞIMA, DEMOKRATİK,LAİK CUMHURİYETE, ATATÜRK İLKE VE İNKİLAPLARINA BAĞLI KALACAĞIMA BÜYÜK TÜRK MİLLETİ ÖNÜNDE NAMUSUM VE ŞEREFİM ÜZERİNE ANT İÇERİM. !

SEÇİL KIRAN

- 2 Nisan 2012 Pazartesi  17:51

BAĞLI OLDUĞUM ETİK DEĞERLER DOGRULTUSUNDA KENDİ ÇIKARIM İÇİN DEĞİL,VATANIMIN VE MİLLETİMİN ÇIKARLARINI SAVUNUP BU YOLDA HİZMET EDECEĞİME,BAĞIMSIZLIĞIMIZI VE BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ HER ŞARTTA KORUYACAĞIMA,ADİL OLACAĞIMA,ADALETSİZLİKLERE KARŞI SESSİZ KALMAYACAĞIMA VATANDAŞIMIN YANINDA OLACAĞIMA,SÖZLERİME SADIK KALACAĞIMA ,İNSAN HAKLARINI KORUMAK İÇİN TÜM GÜCÜMLE ÇALIŞACAĞIMA ANDİÇERİM..SEÇİL KIRAN İŞLETME 4. SINIF KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ

serhat aydın

- 2 Nisan 2012 Pazartesi  11:40

HİZMETTE BULUNDUĞUM SÜRE VE HARİCİNDE MİLLETİN MENFAATLAERİNİ HERŞEYİN ÜSTÜNDE TUTUP,ANAYASAMIZDA BULUNAN KARARLARA DA MİLLETİMİN MENFAATLERİ DOĞRULTUSUNDA UYACAĞIMA BANA EĞİTİM - ÖĞRENİM HAYATI BOYUNCA DOĞRU OLARAK GÖSTERİLEN DEĞERLER DOĞRULTUSUNDA - İNANDIĞIM DEĞERLER DOĞRULTUSUNDA, MEVZU BAHİS VATANSA GERİSİ TEFERRUATTIR SÖZÜNÜ DÜSTUR EDİNİP VATANIMA VE MİLLETİME HİZMET EDECEĞİME SİZ MİLLET VEKİLLERİ VE MİLLETİMİN ÖNÜNDE YEMİN EDERİM.

Merve Işıl

- 6 Mart 2012 Salı  09:08

Merve IŞILAndım : İstanbul Kültür Üniversitesinin bir mezunu olarak benden,Bilginin harmanlanması, çağdaş ve aydın düşüncelerle titizlikle üreten, etik unsurları açıkca savunan ve inanan, Atatürk'ün yolundan emin adımlarla ilerleyen bir insan olmam bekleniyor.Bunun sorumluluğunda saygıyla ve sevgiyleinsanların yararına kullanacağıma, kazandığım değerleri gelecek nesillere aktaracağıma, yaptığım işlerde etik unsurları gözardı etmeden karar vereceğime, onurlu ve şerefli bir insan olarak hayatımı sürdüreceğime, çok değerli gençler yetiştirmeye devam edecek olan üniversitemin saygınlığını koruyacağıma, en iyi şekilde temsil edeceğime ve savunduğumuz misyonumuzu hiç unutmayacağıma, unutturmayacağımaAnd içerim.mrvisil@hotmail.com

YavuzAkgün

- 10 Ekim 2011 Pazartesi  09:55

Yeminden önce, yemin etmeğe hak kazanan kişilerin; kalitesine, hangi kriterlere göre ve nasıl o meslise gidebildiklerine bakmak lazım !.. Her Seçimde; en az 700.000 & 800.000 TL HARCA; Ayda sadece 7.000 TL küsür MAAŞ AL !.. Ne kadar da masum ve vatansevgisi dolu bir görev; meğersem bu iş !.. Mecliste öyle milletvekilleri var ki; belkide 5. 6. kez milletvekili seçilmiş !.. Bıraksalar bir 5, 6 kez daha milletvekili olmak ister !.. Yani artık bu iş, bir rant meselesi olmuş !..

İdris Elmas

- 5 Ekim 2011 Çarşamba  15:48

Bülent Bey,Konuya dikkatimizi çektiğiniz için teşekkür ederiz. Bence milletvekili yemini kaldırılsın, ancak tek başına kaldırılmasın, kaldırılırken, dokunulmazlık zırhı da kaldırılsın, Yasaları aykırı davranan suç işleyenlerinde mahkemelerde yargılanmaları öncelikli olarak yapılsın. Kaldıracağız diyenler de iktidar olunca, su koyuveriyor. Bir de milletvekilliği saltanat olmaktan çıkarılsın, avrupa'daki diğer milletvekilleri nasıl çalışıyor, ne tür hakları var kontrol edip kıyaslasınlar lütfen. Atatürk saltanı kaldırdı, ancak biz ondan sonra saltanatın kralını her alanda geri getirdik. Sonuç olarak hem milletvekili yeminini ve hem de dokunulmazlığı kaldıralım.Saygılarımla.

oğuz adnan kılıç

- 4 Ekim 2011 Salı  10:12

aynı yemini ederdim ve diğer milletvekillerinin de aynı yemini etmesini isterdim. herkesin keyfine göre yemin olmaz. samimi olmayan milletvekili olmaz. bütün sorunlar, devletin pkk'ya karşıüstünlüğünü tam olarak kabul ettirememesinden kaynaklanmaktadır. eğer ettirseydi ne yemin sorunu ne de demokratik açılımlar tartışılmaya başlardı. yani güç daima haklıdır.

MUSTAFA NEVRUZ SINACI

- 3 Ekim 2011 Pazartesi  15:21

“YEMİN’E” SADAKAT YAHUT VATAN’A İHANET?!…Mustafa Nevruz SINACI Malum “yeni veya sivil anayasa” sürecinin üç handikabı var. Bunlardan ilki ve en önemlisi, işbu parlâmentonun tespit usulü ve seçim ritüeli olup; Bir zerre dahi insan hakları, adalet, hukuk ve demokrasi ile alâkadar değildir. Aday sıfatıyla halkın önüne konulanların halkla her hangi bir ilgisi yoktur. İsimler parti sahibi, sulta, vesayet unsuru ve cuntalarca belirlenmiştir. Bunlardan kim hangi yüzle, demokrasi kültürü, uzlaşma terbiyesi ve ahlâkla “yeni anayasa” yapmalarını isteyebilir?... İkincisi: Yeni anayasa isteminin sağlam bir temel ve gerekçeye oturtulamamasıdır. Üçüncüsü: Başta “ilga edilmek istenen anayasa üzerine yemin” olmak üzere, burada sayılması ve sıralanması sayfalar alacak bir dizi çelişki, ironi, akılsızlık, kasıt, hukuksuzluk ve mantıksızlıklardır ki; Kimse bu konulara girmeye cesaret edememekte ve yanaşmamakta... Bu da bir yurttaşlık, insanlık, siyaset ve demokrasi ayıbıdır. Bakınız: Yürürlükteki TC Anayasası'nın 81. maddesinde TBMM üyelerinin, göreve başlarken edeceği yemin yazılı. Aynen şöyle: 'Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma;, Hukuk’un üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyet’e ve Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı kalacağıma; Toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve [bu] Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; Büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim.' Her genel seçtirme [cebri tasdik] işleminde, oylarımızla [sözde] milletvekilliğine, ama gerçekte parlâmento memurluğuna lâyık gördüklerimiz; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 81. maddesinde vücut bulan “Yemin”in içeriğini yerine getireceklerine dair, Kurucu, Yüce ve Gazi Meclisin Kürsüsünde ve kendilerini seçen halkın adeta gözlerinin içine baka, baka namus ve şerefleri üzerine ant içerler… Bu merasim, kalp ile tasdik ve dil ile ikrar “Yemin’in her hükmüne mutlaka sadık kalacağız, o’nu namusumuz pahasına koruyacağız ve ne pahasına olursa olsun uygulayacağız..” demektir. Sonrası?!. Ya sadakat, ya ihanet….Hemen sonrasında ise; edilen bu yeminlerin oracıkta “en tez unutulan şey” olarak buharlaştığını; Atatürk Türkiye’sinin getirildiği iç karartıcı vahim durum ve ortaya çıkan sonuçlardan pekâlâ okuyabiliriz. Çünkü bugüne kadar namus ve şerefleri üzerine yemin eden sözde milletvekilleri ettikleri “yemin metni” ne bağlı kalmış olsalardı, Devletin, üniter yapısı tartışılır hale gelmez, yemin’in sebep-i hikmeti ‘anayasa’ tehdit altında olmazdı… Yani, milli devletin ana unsuru olan etnik farklılık zenginlik olarak algılanır, kalkınma, gelişme ve sanayileşmenin yanında; insan hakları bütün enstrümanlarıyla hayata geçirilmiş olurdu… Menfur terör, tedhiş ve terörist başına verilen tavizlerle [!] ülkenin sınırları ve yönetim şekli tartışılır hale gelmez, hukukun üstünlüğü yok edilmez; Demokratik-laik, tam bağımsız, bağlantısız, özgür ve hâkim cumhuriyetten vazgeçilmişçesine, ılımlı İslam cumhuriyetinin ihsas edildiği, Atatürk ilkeleri ve Türk İnkılâbının yok edildiği; Anayasa, hakkaniyet, adalet ve hukuka bağlılığın, küstahça ayaklar altına alındığı bir Türkiye görünümü sergilemezdi?!... Zira, bu yapılanların tamamı, yukarıdaki “hükümlerin korunması ve hayat bulması” ile mevcut anayasaya rağmen “var olanı değiştirmek ve iyileştirmek yerine” yeni anayasa vaat ve taahhüt’ü; Hem adalet ve hukuk’a ve hem de, bilhassa edilen yemin’e aykırıdır!..Özellikle yemin’in namus ve şeref üzerine yapılmış olmasına rağmen, hemen oracıkta unutulup “ettikleri yemini bir türlü tutmayanların” neden olduğunu, bilmem tekrar etmeye gerek var mı?. Hasılı her iki kişiden birinin [?] oy verdiği ve başına taç yaptığı oluşumla; bu ‘malumu ilân-ı’ kendilerine layık görenleri baş başa bırakıyorum. Diğer yarısına da; Sevgili ve değerli Galip Baran Hoca’nın “Bilinçli, farkında ve kendinde olma” telkinleri yönünde her şeye rağmen dik duruşlarını cesaretle korumalarını öneriyorum.Bütün tertip, tasarruf ve kalkışmaları, şuurla, sorumlulukla, bilinçle izleyiniz!.Bazı ‘Cumhuriyet Savcıları’ SorunuMustafa Nevruz SINACI Geçen hafta bu sütunlarda “Cumhuriyet’in Savcılarına Suç Duyurusu” başlıklı bir açık çağrı ve mezkür taleple ilgili bilumum esaslı karineleri muhtevi makalemiz yayınlandı. Yayını müteakip, haklarında soruşturma ve kovuşturma açılması istenen kesim “adam kaldırma, açık ve hain saldırı, cinayet ve ihanet gibi seri suçlarını sürdürdü. Buna rağmen; Cumhuriyet Savcı ve iddiacı kurumlarda çıt yok. 12 Eylül referandumu ile “vesayetten kurtuldu, asli cevherine döndü, artık bağımsız, tarafsız, hür ve hâkim oldu” denilen adalet cihazı; Yoksa, iyice dumura uğradı yahut vesayet altına mı girdi nedir?!... Bakıyoruz “adalet mülk’ün temelidir” evrensel gerçeğine rağmen; Bu hakikate hayat vermesi, ayakta ve hayatta tutması gereken unsurlar şapır şapır dökülüyor. Millet adına ve bir anlamda millet hizmetkârı hükümetler üstün göreve memur, mes’ul ve mükellef Cumhuriyet Savcı nam bazı eşhas;, “Haberleşme ve özel hayatın gizliliğini ihlal, görevi kötüye kullanmak, soruşturmanın gizliliğini ihlâl, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, delil niteliğindeki evrak üzerinde tahrifat ve sahtekârlık” gibi “yüz kızartıcı” iddialarla, haklarında soruşturma açılması ve dava ikamesi talebiyle, suç duyurularına muhatap oluyor, görevden alınıyor ve yargılanma istemiyle Yüksek Mahkemeye sevk ediliyorlar… Buna mukabil bazı “Cumhuriyet Savcılarının”: “Delil mahiyetinde olmayan özel görüşmeleri iddianame içerisine aldıkları, ilgisiz ve irtibatsız tutanakları iddianame ekine koydukları;, Cumhur’u, [halkı] Cumhuriyet’i ve hukuku korumak yerine, siyasi iktidarın talimat, tavsiye ve telkinleri doğrultusunda görev yapar hale geldikleri, asla tanık sıfatını haiz olamayacak kadar rezil, pis-pespaye, perişan, ruh hastası, ins bozması bazı prototipleri “gizli tanık” olarak kaale aldıkları” medyada yer almaktadır. Eğer gerçekse malum savcılar, işlem ve uygulamalarıyla; yargının saygınlığı, hukukun üstünlüğü ve devletin güvenilirliliğini yok etmişlerdir. Herhalde bu nedenle olsa gerek; Bizim “Cumhuriyet Savcılarına Suç Duyuru” muz dikkate alınmadı, “suçluların tedip ve terbiyesi ile adaletin tecellisi, gerçeğin tespiti, iyi insan ve iyi vatandaşlarımızın korunması, “hain, zalim ve kötülerin cezalandırılması” adına bu anlayışa sahip Savcı ve Yargıçlara harekete geçmedi. Mezkür mazarrat hakkında onur ve sorumlulukla müteyakkız gerçek Cumhuriyet Savcıları’nı tenzihle; Anayasa Mahkemesi Başkanı Hakkında bile;, “Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevinin vakar ve şerefiyle bağdaşmayan, hizmetin aksamasına ve ihlâline yol açan, Türkiye Cumhuriyeti organlarını ve anayasal kurumlarını Büyükelçilere istihbar eden, yargının bağımsızlığını ve güvenirliliğini ayaklar altına alan eylem ve davranışları sebebiyle” 6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun ve Genel Hükümler çerçevesinde yasal işlemin yapılması talebiyle; [CHP Konya Milletvekili Atilla Kart] Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’na [30.09.2011 günü] “şikâyet ve suç duyurusu” başvurusunda bulunulduğu bir dönemde… Her gün daha da azgınlaşan, canavarlaşan, küstahlaşan ve pervasızlaşan saldırganlara, organize suç örgütü eşkıya, katil ve kancıklar ile yardım, yataklık, yaltaklık unsurlarına karşı yasal ve anayasal zeminde gerekli takibi yapmak yerine; Seyirci kalmak yeğleniyor. Olacak şey değil!.. Bu müthiş bir onursuzluk, sorumsuzluk, gaflet, dalâlet ve hıyanettir. Hainler her ortamda rahat dolaşır ve her türlü katliam ile iştigal ederken; Devlet, halk ve meşru hükümet adına dava açmaya mecbur “Cumhuriyet Savcılarının” kayıtsızlığı milleti kahrediyor. TEKRAR “HATIRLATMA” VE GÖREVE D’VET: Başta YCBS, kamu vicdanı bilinci gereği hür, hâkim, hükümran, kadim TC’nin bütün Cumhuriyet savcılarına, yetkili, onurlu ve sorumlularına, buradan açık ‘suç duyurusunda’ bulunuyorum: Yasadışı, illegal; Anarşi, terör, tedhiş ve tehdit unsurlarının legal/açık örgütü BDP’nin yöneticileri, TC Anayasasında devletin temel ilkesi üniter ulus devletin ''bölünmez bütünlüğü'' ile mevcut anayasal ve yasal düzeni yıkmak için, vatana ihanet suçu ''demokratik özerklik'' ilan etmek ve uygulamaya geçirmekle anayasal suç işlemektedirler..

Burcu EZER

- 3 Ekim 2011 Pazartesi  15:19

Sayin Bulent Bey,Yazmak istediklerim biraz uzun oldugu icin size mail gondermeyi tercih ettim. Sizin de bildiginiz gibi, son gunlerde yasamadigimiz yemin etmeme krizi 'bir sekilde' asildi ve bir kisi haric butun milletvekillerimiz yeminlerini ettiler. Tepkiler, yemin etmeme karari alan bir grup uzerinde toplanmisti. Yaptiklari kurallara aykiri da olsa, kendilerinden ve savunduklarindan bir gram haz etmesemde, takdir etmistim ben. Tavirlari ile de dusuncelerinin arkasinda durduklarini dusunerek. Bu yemine, birkac cumle birsey gozuyle degil, gercekten 'yemin' gozuyle baktiklarini, buna deger verdiklerini ve bu yemin onlara uygun olmadigi icin yapmayacaklarini dusunduklerini dusunmustum. Bana uygun olmasa da en azindan birileri deger veriyor milletvekili yeminini ciddiye aliyor diye dusunmustum. Fakat yanilmisim. Cok isterdim sebebini sormak o yemin etmeyen tek milletvekilimize. Ismi sanirim 'Bengi' idi..Konuyu baglamak istedigim nokta sudur ki; Sadece onlarin yemini rahatsiz etmemeli bizleri. Onlarin yeminini sorgulamamaliyiz. Cunku sadece vatani bolmeye calismak degildir hainlik. Millet ac iken, babalar aksam yemege evlerine ekmek goturemiyor iken, ceylan derisi koltuklarda uyuklamak, rusvet almak, rant saglamak, kadrolasmak, milli degerlerimizi 3 kurusa ona buna peskes cekmek ve ustlerinden cebine para indirmek, Milleti cahilliginden, egitimsizliginden faydalanip Din ile, Cehennem ile korkutarak oy toplamak, ortaya Turban gibi birsey atip, elele mutlulukla yasayan halki gruplastirmaya calismak, Ataturk'e dil uzatmak, insanlari ahlaki ve dini duygulari uzerinden somurmek, aylarca bir sinava calismis olan o kucucuk cocuklarin onune halanin kizini dayinin oglunu gecirip onlarin kul hakkini yemek, okumus alin teri ile okulundan mezun olmus ogretmenlerimizi 'sozlesmeli', 'kadrolu' gibi sacmaliklar ile kullanmak, herseye muhalefet olup sonucta sifira sifir elde var sifir ile aynen kaldiklari yerden sadece izlemeye devam etmek, biz basa geldigimizde diye baslayan cumleler kurup, biz iktidar olamasak bile diye bir tane bile cumle kurmamak -cunku bence iktidar olamasa da bir parti, bircok sey yapabilir bu millet icin, iktidar olamamak orda gidip sadece oturmak icin bir sebep degil-, kucucuk cocuklarin beline silah verip, kavga ile dovus ile eskiyalik ile bir yerlere gelebileceklerine inandirmak onlari, ortaliga kucuk kucuk polat alemdarciklar salmak, lisederde kucucuk cocuklarin beyinlerini yikayarak 'sen reissin' 'sen en buyuksun' diye pohpohlamak ve onu gercekten oyle olduguna inandirmak, yalan soylemek, gercekleri carpitmak, milletin tek bir sozle cozulebilecek sorunlarini duymamazliktan gelmek, kendi cikari icin cozmemek, her yeri ortaya atilan proje kari ustunden bir o kadarini da kendi cebine indirmek, bu memleketi rusvetsiz, amcasiz, dayisiz is yapilamaz hale getirmek ve en onemlisi, doguda, daglarda genclerimiz degil, 19 20 yasinda kucucuk cocuklarimiz 'vatan sag olsun' deyip canlarini feda ederken, burada yan gelip yatmak -ama pardon askerlik zaten yan gelip yatma yeri degildi degil mi? Ceylan derisi koltuklar yan gelip yatma yeri cunku-, o cocuklarin Ali'nin Veli'nin birinin kocasi, birinin nisanlisi, birinin EVLADI oldugunu bilmemek, bilmememezlikten gelmek de HAINLIKTIR.Bu yuzden degistirilmeli Milletvekili Yemini...Ama sadece 'namusum ve serefim uzerine' kismi. Cunku verilen sozler, orada yazili olan metin zaten soylenebilecek herseyi iceriyor. Daha inandirici olmasi icin; Bir grup 'Imralidaki bebek katilinin kellesi uzerine';Bir grup 'Allah kitap carpsin ki, yaptigim butun yolsuzluklar aciga ciksin ki' diye;Bir grup 'Biz hep muhalefet kalacagimiza, iktidara gelip bu beceriksizlikle cebimizi doldurmaya kalkip rezil olmak istemeyecegimize' diye;Bir grup 'At Avrat Silah' uzerine yemin etmeli.Belki tutarlar o zaman sozlerini.. Ben olsam; 'Annem'in uzerine yemin ederdim sanirim.Hayatta en cok deger verdigim ve kaybetmekten korktugun sey o cunku.Basarilarinizin devamini dilerim,Saygilarimla,Burcu EZER

ismailgezer

- 3 Ekim 2011 Pazartesi  13:32

Bülent bey öncelikle böyle bir anket yapmanız beni svindirdi bende bir türk olarak düşüncelerimi ifade ediyorum samimi düşüncem ve beyanım budur takdiri şayandır ] VATANIN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜNÜ KORUYACAĞIMA İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİNE BAĞLI KALACAĞIMA YÜCE TÜRK MİLLETİ ÖNÜNDE AND İÇERİM. ] Not: artık atatürk inkilap falan filan saçmalıkları bunlar kalksın lütfen biz kendimiz olalım çağımız uzay çağınıda geçti lütfen akıllı olalım islamı yaşayan bir ülkede okul önlerindeki büstleri kaldıralım bayrağımız yeter bize çocuklarımıza temiz islama uygun ahlaklı bir şekilde yetişmeleri için şu atatürk zırvalığını kaldıralım inanın yakın zamanda kalkacakdır bunuda şimdiden görebiliyorum teşekkürler bunu neden yazdım yemindeki ATATÜRK inkilapları deniyor zaten anayasa değişiyor budeğişim deilmi her şeyin tozlu raflara kalkdığı gibi stalin hitler gibi tarihe mal olmuş adamlar gibi atatürk de bir sembol olacakdır ssadece lütfen akıllı olalım teşekkürler

Çağatay Uslu

- 3 Ekim 2011 Pazartesi  11:00

Devletin varlığını tümüyle halk yararına kullanacağıma, devletin bütünlüğünü asgari adalet ile sağlayacağıma, milletin egemenliği hakkını sonsuza dek koruyacağıma, demokratik cumhuriyete sahip çıkacağıma, toplumun huzur ve refahı için elimden geldiğince çalışacağıma, ait olduğum topraklara ve tarihime layık vekil olacağıma büyük anadolu medeniyeti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.

YENİDUNYADUZENİ-Ali SEÇKİN

- 2 Ekim 2011 Pazar  23:32

Kalıplara sıkışmış,yada sıkıştırılmış ve biçimlemelere zorakine tabi tutulmuş,tutturulmaya çalışılmış toplumlar er yada geç değişmeye yada yok olmaya mahkumdur. Herkes iç inancı ve duyacağı inanacağı sadakat' a göre yemin etmede serbest ve hür olmalıdır. Gizli ve kandırma kisvesi ile kelimelerle ancak oyun oynanır. İnanç yoksa fanilik ve benlik vardır..... Benlikte ölümlü bir hayatta her şeyi menfaatine yalan sayma,görmeme,aldatmadan ibarettir.kısaca yaptığım ilk kişisel sivil anaysa çalışmamdaki milletvekili yemini maddesini aşağıya yazıyorum. Yemin bence böyle serbest cüzi ve iç inanç hürriyetine bağlı olmalı.... 9-Andiçme                 Milletvekilleri göreve başlarken aşağıdaki şekilde and içerler: [1]Millet vekilleri inandıkları maddi,manevi varlıklar üzerine soyut yada somut olarak  and sonuna ‘’ “Devletin bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; insan haklarına, hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyete, herhangi bir ülke ilke ve inkılâplarına bağlı kalacağıma; Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; [HER HANGİ BİR DEVLET İSMİ]……. cumhuriyeti vatandaşları,toplumu önünde İnancım,Dinim,kutsal kitabım,kutsal kabul ettiğim varlıklar ve anayasa,yasa,kanununun bana öngördüğü,göreceği hak-eşitlik-adalet ilkeleri üzerine olacağıma, namusum ve şerefim üzerine and içerim.” şeklinde yemin etmede veya sadece mecburi and içme yapmada serbesttir.[2] Belirlenmiş and içme şekli mecburi olup her millet vekilince zaruri olarak yerine getirilir aksi takdirde millet vekilliği yetkisi düşer ve hakkında anayasa,yasa,kanun hükmünde öngörülen hükümler uygulanır. Bu mecburi yemin“Devletin bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; insan haklarına, hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyete, herhangi bir ülke ilke ve inkılâplarına bağlı kalacağıma; Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; [HER HANGİ BİR DEVLET İSMİ]…….  cumhuriyeti vatandaşları,toplumu önünde, namusum ve şerefim üzerine and içerim.” Kişisel sivil anayasa çalışma taslak link; http://www.turklider.org/TR/Portals/57ad7180-c5e7-49f5-b282-c6475cdb7ee7/UserFiles/BENİM%20YOL/YENİ%20SEÇKİNİN%20ANAYSA%20SONUDUR%202009.doc

Murat ERDOĞAN

- 2 Ekim 2011 Pazar  23:24

'Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü,milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini,CUMHURİYET ilke ve inkilaplarını koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya ilk dört maddesi başta olmak üzere sadakatten ayrılmayacağıma vatanın bütünlüğünü,Türkiye cumhuriyeti devletini oluşturan milletin birliğini,toplumun temel değerlerini doğmuş ve doğmamış vatandaşın hakkını yok etmek gibi amaçlara hizmet etmek adına değiştirilecek anayasa maddeleri ile ilk dört maddeyi yozlaştırmayacağıma; Büyük Türk Milleti ve Türkiye cumhuriyeti devletinin bütününü oluşturan vatandaşlarımız önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.'

M.Talip Girgin

- 2 Ekim 2011 Pazar  13:51

Mevcut Milletvekili yemini bence ideal bir yemindir. Ancak birinci yorumcu, Can Beyin dediği gibi “Yemine sadakat esastır” ve yeminine uymayanları teşhir etmeli ve cezai yaptırımlar uygulanmalı. Milletvekili hayatları bitirilmeli. Ne o? Milletvekili olmak bu kadar ucuz mu? Bir Ekimde yapılan milletvekili yemin töreni, her ne kadar formalite olsa bile; bu güne gelinen süreçte, muhatapların verdikleri demeçlerle zaten orada olmamaları gerekirdi! Sistem, don lastiği gibi; neresinden çekersen çek o tarafa uzuyor! Selamlar...

Can Çirişoğlu

- 2 Ekim 2011 Pazar  12:17

Yemine sadakat esastır. Yeminin içeriğinden ziyade uymayanlara uygulanacak yaptırımların konuşulması gerekir. Kontrol ediciler yeminin aksine söylem ve eylemde bulunanları sistem dışına çıkarmalıdır.

Kema Gençay

- 2 Ekim 2011 Pazar  11:13

Değerli Şenver,Mesajınız için teşekkürler.Birçok konuda olduğu gibi 'yemin' konusunda da radikal görüşüm var: 'adam' olan için yemin gerekir mi?İnsan zaten kendi yazacağı yemine kendisini bağlı addeder ve uygular, yemine de gerek kalmaz.SaygılarımlaKemal Gençay


 
space
Ana Sayfa  |  Kitaplarim  |  Derslerim  |  Hayatım  |  BŞ'nin Gözüyle  |  Ben Hazırım  
  Bankofinance  |  Arama  | Site Kullanım Kuralları
  Copyright (c) 2001 Bülent Şenver